Alışkanlık Takibi (Habit Tracking)

2020 yılında alışkanlıklarımı defterimde takip etmeye başlamıştım, ve Eylül ayına kadar da epey iyi gitmişti. O ara ne oldu bilmiyorum ama alışkanlık takibini bıraktığım andan itibaren edinmek istediğim alışkanlıklarım da sekteye uğradı.

Geçen sene Haziran ayında yaptığım alışkanlık takibi sayfası.

Yeni yılı da fırsat bilerek bu sene yeniden alışkanlık takibini denemeye karar verdim. Hedeflerimi de, daha basit olması açısından geçen senekilerle aynı tuttum: Egzersiz, beslenmemi kaydetme/takip etme, meditasyon, Almanca, diksiyon. Her gün en azından bir on dakika bile olsa bu alışkanlıklara zaman ayırmak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Aynı zamanda aldığım takviye ve vitaminleri de takip etmek benim için çok iyi oluyor. Çünkü en son kontrole gittiğimde D vitamini ve demirim düşük çıktığı için bu takviyeleri her gün almak durumundayım, fakat unuttuğum günler çok oluyor. Sizin de devamlı kullanmak zorunda olduğunuz ilaç ya da takviye varsa yazarak takip etmenizi öneririm. Videoda da değişik kaydetme biçimlerinden bahsettim.

Ben kendimden biliyorum ki takip ettiğimiz alışkanlıklar daha iyi oturuyor. Oturmasa da takip etmeye devam ediyoruz. Bu bize küçük bir motivasyon gibi oluyor ve bazen sırf deftere o işareti koymak için bir on dakikamızı ayırarak bunu yapmaya gayret ediyoruz. Bu yüzden ister defterde, ister elektronik olsun, edinmek istediğiniz alışkanlıkların takibini yapmayı deneyin 🙂

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.