Çocukluğumun Çiçekleri

Çocukluk başlı başına bir memlekettir, hatta sılasıdır insanın. Büyüdükçe sıla özlemimiz artar, hayat giderek gurbetleşir. Sanki ne yaşarsak yaşayalım hep gurbetteyizdir. Büyümek, gurbete çıkmaktır. Bir çocuğun yaşamla ilişkisini, doğayla olan ilişkisine benzetirler. Başlangıçta doğanın, çocuk için bir gerilim unsuru olmadığı, insanın doğayla kendisi arasındaki gerilimi büyüdükçe kazandığı söylenir. Çocukken zaten doğanın bir parçasıymış gibi yaşarız. Sonra parçalanma başlar, kendi içinde ve her şeyle… Belki de bunun için herkes çocukluğunu anlatmak ister birilerine. Bir zamanlar bizim olan bir sılayı, bir zamanlar parçası olduğumuz doğayı, suyun içinde yaşayıp da deryanın farkına varmayan balık örneğinde olduğu gibi, bir zamanlar som bir bütünlük içinde yaşadığımız için ayrı bir ad verme gereği bile duymadığımız o saf hayatı “anlatarak” yeniden ele geçirmek isteriz. Anlatmak ikinci hayattır.

Murathan Mungan, Harita Metod Defteri

Yaklaşık üç ay önce suluboya yapmaya başladım, instagram’dan takip ediyorsanız bu yolculuğun siz de tanığı olmuşsunuzdur. Hatta instagram hesabım minimalizm’den çok amatör suluboya hesabı gibi görünüyor olabilir bu günlerde.

9 Şubat’ta yaptığım ilk resim, lavantalar.

Bu sene kendimi geliştirmek adına aslında başka hedeflerim vardı ama Şubat ayından beri çiçek çizmek ve boyamak beni öyle içine ediyor, öyle mutlu ediyor ki… Başka bir şeyle ilgilenmek istemiyorum, bütün gün resim yapmak istiyorum. Bu arada YouTube’da, instagram’da, değişik sitelerde bulduğum ders anlatımlarını izliyorum, tekniği öğrenmeye, kendi stilimi bulmaya çalışıyorum. Sadece bir şeyden çok eminim, ben çiçek çizmeyi ve boyamayı çok seviyorum.

Çizdiğim çiçekler bazen yukarıdaki lavanta gibi hayatımda öneme sahip çiçekler oluyor, ama bazen de belki gerçek hayatta hiç görmediğim çiçekleri, sırf tekniği öğrenebilmek için yapıyorum, aşağıdaki dağ lalesi gibi.

Bu resimleri yaparken bana en çok neşe veren çiçeklerin çocukluğumda aşina olduğum çiçekler olduğunu fark ettim. Akşam sefaları, leylaklar, gelincikler… Bunlar bana yetişkinliğimde rastladığım tropik ve egzotik çiçeklerden çok daha eğlenceli ve anlamlı geliyor, çünkü hepsinin ardında bir hikaye var… Ortaokul döneminde sitenin bahçesinde açan ve avuç avuç tohumlarını toplayıp sitenin başka yerlerine attığımız akşam sefaları var mesela… Annemle boş bir arazide gelincik toplayıp sonra da arazinin sahibinin bizi kovalayışı var. Benim ilk çiçeğim olan ve günlüğüme kaç tane çiçek açtığını bile yazdığım, adını Beyaz Gölge koyduğum Cezayir menekşem var. Hafızamı biraz yoklarsam bulacağım daha kimbilir neler var…

Akşam sefaları, 10 Mayıs

Ben de gerçekten oturup mesai harcayıp, küçüklüğümün tüm çiçeklerini bir araya toplamaya ve onlarla ilgili anılarımı yazmaya karar verdim. Murathan Mungan’ın da dediği gibi, çocukluğumuz daimi memleketimiz, daimi sılamız hatta. Çocukluğumuzu anlatmak da bir çeşit terapi gibi. Günlüğüme bu anıları yazmak, ve hatta resimlerini yapmak bana çok iyi geldi. İçimdeki çocukla bir oldum, bu anıları yeniden yaşadım.

Aslında düşününce, çocukluğumun geçtiği mahalle bir çimento fabrikasının arka sokağında, havası oldukça kirli, gri, sevimsiz bir mahalleydi. Ama çocukluğumu hatırlamaya başladıkça doğaya dair bu küçük detaylar canlanmaya başladı zihnimde. Şehrin doğaya en uzak yerinde gibi gözükse de, çocukluğun doğayla bütün oluşundan belki de, yine de bakınca doğayla, çiçeklerle ve ağaçlarla bir arada yaşamışım. Bunun için defalarca minnettar oldum.

Sizin de çocukluğunuzdan doğayla iç içe olduğunuz zamanlardan anılarınız var mı? Naçizane tavsiyem, oturup kendinize yazın bu değerli anları. Fark edeceksiniz ki sizin hatırlamadığınız ne anılar varmış, yazıldıkça ortaya çıkmayı bekleyen.. Belki de çocukluğunuzla ilgili yanlış inançlarınızı düzeltmenizi sağlayacak, belki de daha affedici olacaksınız kendinize ve ailenize karşı.

Öyle iyileştirici ve sağaltıcı olduğunu göreceksiniz ki…

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “Çocukluğumun Çiçekleri”

    1. Çok teşekkür ederim. Bazen mükemmeliyetçi yanım ağır basıyor ve çokça hata görüyorum kendimde, ama bence hızlıca gelişmemin sebebi daha önce yaptığım elişlerinden biraz görsel sanatlarda alt yapım olması 🙂

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.