52 Küçük Değişiklik-1. Hafta: Günlük Tut

minimalist günlük.

Belki hatırlarsınız, iki sene once bu seriye başlamıştım. Simdi, tam da evlere kapanmış ve motivasyona ihtiyacımız olduğu bu zamanlarda, 52 Küçük Değişiklik’e başından başlamaya ve bu sefer video olarak kaydetmeye karar verdim. Benimle birlikte siz de tekrar başlarsanız yorumlarda buluşalım.

Daha verimli ve daha tatminli bir hayat yaşamak için alışkanlıkların gerekliliğine kesinlikle inanıyorum, ama iş uygulamaya gelince çuvallayabiliyorum. Bu yüzden kitabı görünce içimde önlenemez bir okuma isteği doğdu 🙂. Daha önce böyle kitaplar okumuştum ama bu kitabın daha özel ve uygulanabilir olduğunu hissettim ilk sayfalardan. 52 Small Changes for the Mind (Zihin İçin 52 Değişiklik) kitabının yazarı Brett Blumenthal, her hafta hayatımızda küçük bir değişiklik yaparak bir yılda hafıza, üretkenlik ve yaratıcılığımızın gelişeceğini, stresimizin azalacağını ve mutluluğumuzun artacağını iddia ediyor. Mutluluk konusunda biraz şüpheliyim, her yer çiçek böcek gibi bir mutluluk peşinde değilim çünkü, daha çok anın farkında olma ve tüm duyguları hak ettiği gibi yaşama peşindeyim. Ama olsun, o…

View original post 500 more words

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

5 thoughts on “52 Küçük Değişiklik-1. Hafta: Günlük Tut”

 1. Günlük tutmak insanın geçmiş hafızasını tazelemektedir. Hem iyi hem kötüdür. Çünkü insan geçmişini okudukça geliştiğini görür. Ancak aynı zamanda acılarını hatırlayarak depresif bir hal içine de düşebilir. Bu yüzden değişiklik yapmak istiyorsanız kendinizi kabul edin ve suyu akışına bırakın baraj kurmayın.

  Liked by 1 person

  1. Hakkınız var, benim için hiçbir zaman böyle olmasa da bazı insanlar için geçmişi hatırlamak acı verici olabilir. Bir yakınım günlük tutsa da belirli aralıklarla onları attığını ya da yaktığını söylemişti, belki böyle bir yöntem düşünülebilir geçmişi okumak çok acı veriyorsa.

   Liked by 1 person

   1. Peki hafızamızı nasıl yakacağız yani asıl kelimeler hafızamızda ondan kurtulamadığımız sürece bu döngü devam edecek önemli olan geçmişi görmüyoruz diye unutmak olmamalı

    Like

 2. sayın hocam bloğunuz çok güzel:) daha yeni keşfettim:) sitenizde varmı bilmiyorum varsa affola. minimalist barefoot ayakkabılarıda denemenizi tavsiye ederim . ayrıca youtube daki “Christopher McDougall Koşmak için mi yaratıldık” adlı konferansı izlemenizi tavsiye ederim. sağlıkla kalın:)

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.