youtube tavsiye

Severek takip ettiğim YouTube kanalları

Son yıllarda hepimizin televizyon, hatta film izleme, sinemaya gitme sıklığımız bile düştü. Onun yerine Netflix, YouTube gibi mecralardan karşılıyoruz bir şeyleri izleme ihtiyacımızı (öyle bir ihtiyaç varsa.) Netflix hesabım yok, özellikle de almak istemiyorum, çünkü YouTube’un yeterince vaktimi aldığını düşünüyorum ve Netflix’i sanki YouTube’dan daha tehlikeli görüyorum, başından kalkmak zor olurmuş gibi geliyor.

Bu yazıda çoğu videosunu takip ettiğim, bana çok şey kattığını düşündüğüm birkaç YouTube kanalını paylaşmak istedim. Umarım içlerinde duymadıklarınız vardır ve yeni bir şey keşfetmiş olursunuz siz de. İlgi duyduğum tüm alanlar da ortaya dökülecek şimdi 🙂 Sizin de bana önerileriniz varsa yorumlarda bekliyorum.

Minimalizm

Türk İşi Minimalizm‘in kanalı seyretmeyi en çok sevdiğim kanallardan biri. Özellikle Japon Kedi Ege ile olan videolara bayılıyorum. Hale de Ege de ilk minimalizm yolculuğunda blogları ile bana yol gösterenlerdendi. Videoları da severek takip ediyorum.

Tabii minimalizm denince The Minimalists‘i es geçmeyelim. Yıllar sonra bile dinlenmesi ilgi çekici yayınlar ve podcastlar yapmaları gerçekten takdire şayan. [İngilizce]

Yoga

Bu seneki hedeflerimden biri yogayı günlük hayatımın bir parçası haline getirmek. Fakat günlük yapacaksam kursa gitmek benim motivasyonumu azaltıyor. Evde yapmak beni daha mutlu ediyor. Bu yüzden video izleyerek yoga yapmayı seviyorum.

Bu konuda Türkiye’den takip ettiğim iki kişi Zeynep Şensoy ve Çetin Çetintaş. Zeynep Şensoy yüz yogası üzerine yoğunlaşsa da ben tüm beden yoga videolarını da severek uyguluyorum. Tavrı ve canayakınlığı videodan geçiyor, gerçekten çok motive ediyor insanı.

Çetin Çetintaş gerçekten özel bir yoga hocası. Konuşmalarını dinlemeyi çok seviyorum, ama bazen videoları bana çok hızlı ve zor geliyor. O zor gelse de yapmaya devam etmemizi istiyor ama ben nedense onun yönergeleriyle motive olamadım 🙂 Fakat Yoga Felsefesi videolarının kalitesine dünyada az rastlanır. Bunları YouTube’a koyduğu için minnettarım.

İngilizce olarak en sevdiğim ve beni en çok motive eden yoga kanalı Yoga With Adriene. Bu kadını ne kadar övsem azdır. Her gün matın başına zevkle geçmemi sağlayan insan Adriene, onun videolarından yapmasam bile 🙂 Keşke o da Çetin Çetintaş gibi Yoga Felsefesi videoları yapsa.

Bilgi- Günlük Hayat

Mirgün Cabas’ın yeni başladığı Boşlukları Doldur bu aralar favorim. Çok sevdiğim muhabirlerden biridir Mirgün Cabas. Onu yeniden seyretmek güzel oldu.

Barış Özcan’ı zaten bilmeyen yoktur sanırım. Bazı videolarını biraz bayağı bulsam da(özellikle uzay ve teknoloji ile ilgili olanları), yine de hikaye anlatıcılığı beni sarıyor, bir bakıyorum, çoğu videosunu izlemişim bir şekilde.

140 journos da yine böyle benim için. Bazı videolarını çok seviyorum, bazılarını anlamsız buluyorum, özellikle arka plandaki gürültülü müzikler çok itici geliyor. Ama öyle ya da böyle izliyorum, ve bu tür kanalların çoğalmasını umuyorum 🙂

İngilizce olarak da Kurzgesagt gerçekten çok beğendiğim bir kanal. Astronomi, biyoloji, beslenme, çevre, davranış psikolojisi gibi konularda zevkli animasyonlarla, sıkmadan, ama tüm referansları belirterek harika içerikler hazırlıyorlar. Hatta bir videosunu da paylaşmak isterim sizinle, Türkçe altyazısı da var, sağ alt köşedeki ayarlardan Türkçe altyazıyı açabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme

Öğretmenlikte on yılımı dolduracağım, ama yine de bu İngilizce öğrenme videolarından vazgeçemiyorum. Hem kendim takip ettiğim, hem de öğrencilerime önerdiğim üç kanal var:

Let Them Talk TV: Bu adamın tam bir İngiliz olmasını seviyorum 🙂 Espri anlayışı, aksanı, değindiği konular gerçekten ilgi çekici. Intermediate ve üstü düzeydeyseniz bu kanalı çok seversiniz.

Learning English with TV Series: Bu arkadaş popüler dizi ve filmlerden sahneler alıp onlar üzerinden kelime, gramer, günlük konuşma öğretiyor. Neredeyse her seviyeye hitap ediyor. Sınıfta da kullanıyorum bu videoları, genelde öğrenciler çok ilgi duyuyor.

Aussie English: Avustralya İngilizcesine ilgi duyuyorsanız en kapsamlı kaynak burası. Bu kanalda hem aksan videoları, hem de genel olarak Avustralya hayatı ile ilgili podcast’ler var. Aynı elemanı podcast’ten de takip edebilirsiniz.

Ortaya Karışık- Kişisel Gelişim

Diksiyon TV: Bu seneki diğer bir hedefim ise diksiyonumu geliştirmek. Bu konuda Mennan Şahin’in videoları gerçekten yol gösterici.

jbittersweet: Bu İngilizce meditasyon kanalını çok seviyorum.

Lavendaire: Bu kızın da tarzına bayılıyorum. Her videosunu seyretmesem de, videoları düzenlemesi, ışık, renkler, müzik çok nitelikli. Vlog tarzı kanalları seviyorsanız ve kişisel gelişim, organizasyon, planlama gibi konulara ilginiz varsa bu kanal ilginizi çekecektir [İngilizce].

Ne çok sevdiğim kanal varmış! Tabii hepsinin her videosunu seyrediyor değilim, ama özellikle yurtdışında olunca sanırım televizyon yerine de YouTube’u koymaya başlamışım. Madem izliyorum bari faydalı olsun diye çabalıyorum. Sizin de hep takip ettiğiniz, benim beğeneceğimi düşündüğünüz kanallar varsa yorumlarda bekliyor olacağım.

Diğer mecralarda Minimalist Günlüğü takip etmek isterseniz: 
YouTubeinstagramFacebook

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “Severek takip ettiğim YouTube kanalları”

  1. merhaba. ben de yoga ve meditasyon konusunda zeynep aksoy reset’i önereceğim. eski videolarını bile döndüre döndüre izliyorum. sevgiler.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.