52 Küçük Değişiklik Son Hafta: Değerlendirme :)

Bir yıl önce, 52 Small Changes for the Mind (Zihin İçin 52 Küçük Değişiklik) kitabını okuyup, her hafta kitaptan bir değişiklik yapmaya karar vermiştim. Bu bir yıla aynı zamanda 3 ülke ve 3,5 iş sığdırdım (7 ayı Singapur’da, bir ayı Türkiye’de, son 4 ay ise Avustralya’da geçti). Mayıs 2018’den Mayıs 2019’a, hem kendi üzerimde değişiklikler yapmaya çabaladığım, hem de hayatımda değişikliklerin eksik olmadığı bir yıl oldu.

Günlük yazmayla başladım bu değişiklikler yılına. Bir buçuk defter bitirdim bu bir yılda, ama kesinlikle daha fazla yazabilirdim. Bazen de bloga yazmak günlük tutmama engel oldu, çünkü aynı şeyi iki defa yazmak istemedim zaman zaman. Günlük yazmayı hala öğreniyorum, hala duygularımla barışmayı ve onları kelimeye dökmeyi öğreniyorum. Bu konuda kat edecek çok yolum var.

İkinci hafta müzik dinleme üzerineydi. Burada da fark ettim ki hep aynı müzikleri dinliyorum ve yeni müziklere pek şans vermiyorum. Genellikle 2000ler alternative rock Son bir senede daha çok jazz ve R’nB ‘yi hayatıma katmaya çalıştım. Son zamanların en çok sevdiğim şarkısı ise Sting ve Shaggy’nin Just One Lifetime şarkısı oldu.

Life a the greatest gift given to humanity
Surround yourself with a lot of positive energy 🙂

Planlama hayatta en kötü olduğum anlardan biriydi. Planlama ile ilgili de bir sürü küçük değişiklik yaptım, ama gördüm ki bu değişikliklerin çoğunda hala yolun çok başındayım. Ara ara dönüp tekrardan kendime hatırlatmazsam kalıcı olmuyor. Kendime hedef koymak, liste insanı olmak (kısmen başardım gibi), multitasking’i unutmak bunlardan birkaçı. Mola vermek, molanın ardından ful kapasite ile işe geri dönebilmek üzerine hala çalışıyorum mesela 🙂 Fakat hala zamanı bir kutuya koymak konusunda başarılı değilim! İlginç olan şey ise, işimde, ders planlama ve müfredat planlama konusunda çok iyiyim. Genelde planladığım her şeyi planladığım gibi yapabiliyorum, fakat ders bitip de eve gittiğimde o düzeni kişisel hayatımda gösteremiyorum.

View this post on Instagram

Günaydın 🍵 #52kucukdegisiklik serisinin 10. haftasında #yeşilçay 'a hayatımda daha fazla yer vermeye başlamıştım, ama son zamanlarda yine kahveye taktım. O yüzden bu hafta evde olsun dışarıda olsun yeşil çayı öne çıkaracağım yine 🙂 🍵 Peki neden yeşil çay? 🍵 Yeşil çay, uzakdoğu kültürlerinde binlerce yıldır tüketilmekte olan bir içecek. Bitki türü olarak baktığımızda bizim siyah çayımızla aynı, sadece işlenme yöntemleri sebebiyle renkleri değişik. Siyah çay üretiminde oksidasyon işlemi uygulanıyor, ve hatta bu oksidasyonun ne derece özenle yapıldığı çayın kalitesini belirliyor. 🍵 Yeşil çay bu işleme maruz kalmadığından, çayın iyi özelliklerini daha fazla muhafaza ediyor. EGCG olarak bilinen polifenol örneğin, hipokampüs'teki nöron oluşumunu artırıyor.  Kafeinin başka bir türü olarak bilinen gallotanin ise inme ve diğer beyin hasarlarını önlemeye yardımcı. 🍵 Japonya'da yapılan bir araştırmada, 70 yaş ve üstü katılımcılardan düzenli olarak yeşil çay içenlerin beyinsel işlevleri daha sağlıklıymış. Yeşil çayın stresi ve kaygıyı azalttığına dair çalışmalar da mevcut. 🍵 Bir de matcha var. Matcha ile yaprak yeşil çay arasında çay bitkisi açısından yine bir fark yok, ama matcha yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmiş hali. Yani matcha içtiğinizde tüm yaprağı tüketebiliyorsunuz, böylece faydası katlanıyor. Bu bahsettiğim EGCG maddesinin matcha'da normal yeşil çaya oranla 137 kat daha fazla olduğu bulunmuş. Bu yüzden bulabildiğiniz yerde indirin yeşil çayı, maçayı 😁 #greentea #matchalatte #yeşilçayınfaydaları

A post shared by Minimalist Günlük- Pelin (@minimalistgunluk) on

Beslenme ve sağlık üzerine de küçük değişikliklerimiz vardı. Örneğin bu yazıyı yazarken yeşil çay içiyorum 🙂 Halihazırda yapmakta olduğum sağlıklı yağlar tüketmek ve beyne iyi gelen besinleri günlük hayatıma katmak benim için değişik bir şey olmadı pek, ama hatırlatma açısından iyi oldu.

Benim için en büyük [küçük] değişiklikler, kesinlikle bilinçli farkındalık alanında oldu. Farkında oldukça, hayatım daha da anlamlanıyor, ve kendi bedenimin bile nasıl bir derya olduğunu fark ediyorum. Bir yandan da, ben ile evren arasındaki bağın ne kadar kuvvetli olduğunu, ben-sen kavramlarının saydamlaşıp iç içe geçtiğini deneyimliyorum. Bu kitaptaki birçok konu belki de ben öyle gördüğüm için bilinçli farkındalık kategorisine giriyor olabilir, benim süzgecimden böyle geçti bu konular. Fakat bu bir yıllık sürecin sonunda, benim için bütün olarak en büyük değişimin, bakış açımın değişmesi olduğunu görüyorum.

52 küçük değişiklik özgüven kendine güven

Bu değişikliklerden bazıları, kararsızlığı yenmek, meditasyon yapmak (hala alışkanlık haline getirmeye çabalıyorum), içindeki eleştirmeni susturmak, kendini başkalarıyla karşılaştırmayı bırakıp kendi yolculuğuna odaklanmak, kendine güvenmek oldu. Bunların hepsi insanı çok güçlendiren ve göründüğünden daha zor olan değişiklikler.

Bazı haftalar da beni diğerlerinden daha çok düşündürdü. Örneğin niyet etmenin ne kadar güçlü olduğunu bilmiyordum. Geçmişinle barışmak üzerine hala düşünmekteyim, Seninle Başlamadı kitabını okuyorum şu sıralar. Hem kendi geçmişim, hem de ailemin geçmişi hakkında çok düşündürüyor.

Bu seriye başlamadan önce de her sene kendime bir kelime belirlerdim. 2017 senesi “yazmak” benim için çok önemliydi, 2018 senesi ise “yaşamak”. Bu senenin kelimesi ise “cesaret” oldu. 2019 yeni başlamış gibi gelse de 5 ay geçmiş, ve cesur ol mottosu bana çok iyi geliyor. Cesur olmak için gardını indirmek gerekiyor, korkularını anlamak, korksan da ilk adımı atmak, sezgilerine güvenmek gerekiyor… Kolay değil ve niyetli bir çaba gerektiriyor. Ama elimden geleni yapıyorum 🙂.

Bazı değişiklikler diğerleri kadar büyük bir etkiye sahip olmasa da, bu seriyi baştan aşağı uygulamak (birkaç haftayı değiştirerek) bana çok iyi geldi. İç disiplinimi geliştirmemi, kendimi biraz daha yakından tanımamı, dediğim gibi farklı bakış açıları kazanmamı, ve en önemlisi açık fikirli olmamı sağladı. Daha da açılmaya beni teşvik etti. Gelecekte de kendi yazdığım yazılara da sürekli döneceğimi ve kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam edeceğimi biliyorum.

Umarım sizler de okurken zevk almışsınızdır. Hatta birkaçını benimle beraber hayata geçirebildiyseniz bana ne mutlu :).

Minimalist Günlüğü diğer mecralarda takip etmek isterseniz: 
YouTubeinstagramFacebook

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

4 thoughts on “52 Küçük Değişiklik Son Hafta: Değerlendirme :)”

    1. Çok teşekkür ederim 🙂 Benim için gerçekten hayal etmediğim kapılar açtı, bazı haftalar da “aman bu da ne kıytırık bir konu” derken, o konu en çok üzerinde durmam gereken değişiklik oldu. Şimdi de Pazartesi günleri blog’a ne yazsam diye düşünüyorum, her hafta bir blog yazısı yazmak da güzel bir değişiklik olmuştu hayatımda 🙂

      Liked by 1 person

  1. Tebrikler, Pelin. Bu seri çok güzel bir hedef oldu. Bir senenin içinde ne kadar değişik şey yaşamışsın, hem de onun üzerinde yazdın. Arada sırada ben de tarif ettiğin değişikliklere dikkat etmeye çalıştım. Sözlerin hep esin oldu bana. Teşekkür ederim. 😊

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.