52 Küçük Değişiklik 49. Hafta: Zihin Geliştiren Oyunlar

52 Küçük Değişiklik serisinde 11 ayı doldurduk, son aydayız. Sanırım hayatımda hiç bu kadar süreklilik içeren bir program yapmamıştım. Blog’a yazıyor olmak bu konuda çok büyük bir itici kuvvet. Eğer siz de böyle uzun soluklu bir projeye girişmeye niyetliyseniz blog açmanızı öneririm, anonim bile olsa 🙂.

Bu hafta zihin geliştiren oyunlara bakacağız.

The brain is like a muscle. When it is in use we feel very good. Understanding is joyous. - Carl Sagan

Carl Sagan demiş ki: Beyin bir kas gibidir. Kullandığımızda iyi hissederiz. Onu anlamaksa bize neşe verir.

Fiziksel spor nasıl iyi hissetmemizi sağlıyorsa, zihin sporu da aynı etkiyi yaratabilir. Ve zihnimizi geliştirdikçe, hem hayattan aldığımız zevk artar, hem de yaşlandığımızda hala dinç ve zinde kalabiliriz.

Ve bazen fiziksel sporlardan kaçınsak da, zihnimizi geliştiren aktiviteleri birer oyuna dönüştürüp günlük rutinimizin bir parçası haline getirebiliriz.

Nasıl elektrikli ev eşyaları fiziksel yükümüzü azalttıysa, dijital dünyanın cebimize girmesi de bazen zihnimizi daha az kullanmamıza yol açtı. Google Maps’ten önce gideceğimiz yeri kaybola kaybola bulurduk. Cep telefonundan önce tanıdığımız herkesin telefon numarasını ezbere bilirdik. Artık kullanılmayan telefon numaralarını bile ezbere bilen son nesil benim nesil sanırım 🙂 Benden sonraki nesil direk cep telefonu dünyasına doğduğu için adresleri, telefon numaralarını zihinde tutmalarına gerek kalmadı.

Fakat teknolojinin gelişmesi bize zihin gücümüzü geliştirmek için çok güzel fırsatlar da sunuyor aslında. Bir sürü zihin geliştirici uygulama var artık günümüzde. Elevate örneğin benim en sevdiklerimden biri. Hem İngilizce, hem zihinden matematik işlemleri konusunda kendini geliştirmek isteyenlere öneririm. Lumosity de başka bir örnek. Aslında Minecraft gibi oyunları bile zihin geliştirici oyunlara ekleyebiliriz. Eğer Türkçe böyle oyunlar varsa ve bana önerirseniz çok sevinirim.

Bu tarz oyun veya uygulamalarda önemli olan şey çeşitlilik ve değişen kurallarmış. Yani mesela Scrabble oynuyorsun (lisede çok severdik). Stratejiyi bir kere anladıktan sonra kurallar değişmeyeceğinden tek yaptığın şey aynı tekniği tekrarlamak oluyor.

O yüzden eskiden önerildiği gibi Sudoku ya da çapraz bulmaca türleri artık önerilmiyor çünkü aynı kuralı sürekli uyguladığından sanıldığı kadar da zihin geliştiren oyunlar değilmiş meğer.

Dediğim gibi Elevate programını çok seviyordum ama uzun zamandır oynamadım. Hatta program ilk hazırlanırken pilot çalışmalarına kaydolduğum için bana hayat boyu pro üyelik vermişlerdi. Özellikle matematik konusunda kendimi çok geliştirdiğimi fark etmiştim ama bir Pelin huyu olarak yine uzun soluklu devam etmemiştim 🙂 Bu hafta ona yine geri dönmeyi planlıyorum.

Siz zihin gücünü geliştiren hangi oyunları oynuyorsunuz?

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Youtube kanalım da burada.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

One thought on “52 Küçük Değişiklik 49. Hafta: Zihin Geliştiren Oyunlar”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.