Atıksız Bir Regl Dönemi Mümkün Mü?

Atıksız bir adet dönemi mümkün mü?

Mümkünmüş 🙂

Sanırım en çok gurur duyduğum değişimlerden biri, pedlerden vazgeçip yeniden kullanılabilir ürünler kullanmaya başlamak. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum bu ürünleri ve çok memnunum.

Farkında değiliz ama bir kadın yılda ortalama 250 ped/tampon kullanıyor ve bu atığın doğada çözünme ya da geri dönüşme ihtimali sıfıra yakın. Hayatımız boyunca harcadığımız para da cabası. Bu resimdeki tüm ürünlere yaklaşık 100 ₺ harcadım. Yani ped alsam en fazla 6 ay yetecek paraya belki onlarca yıl kullanacağım ürünler aldım.

İlk olarak adet kabı ile başladım denemeye. İlk ay hiç sızıntı olmasa da ikinci ay birkaç defa sızma oldu. Sonrasında arkadaşlarımın tavsiyesiyle Türkiye’deyken Neocomfort markasından organik pamuktan pedler aldım (fotoğrafta beyaz olanlar). Ben günlük ped çeşidinden aldım çünkü adet kabı ile birlikte kullanmak daha kolay oluyor. Ama adet kabı kullanmak istemezseniz sadece bez ped de kullanılabilir.

Siyah olan ise “period underwear” diye geçen iç çamaşırı. Bunu adet kabı veya ped/tampon ile kullanabiliyoruz. İçindeki emici katman sayesinde gün içinde bez pedden bile daha fazla koruma sağlıyor. Ama tek başına kullanmak için ince. Ben Love Luna diye bir marka aldım, Türkiye’de hangi markalar satılıyor, hatta var mı böyle bir şey bilmiyorum ama buradan markalara sesleniyorum, gerçekten harika bir şey bu periyot iç çamaşırları 😄

Sizin yeniden kullanılabilir adet ürünleri ile tecrübeleriniz neler?

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

2 thoughts on “Atıksız Bir Regl Dönemi Mümkün Mü?”

  1. Sıfır atık adına attığım ilk adım hijyenik ped ve tampon kullanmayı bırakmak olmuştu.zamanla bir bakıyorsunuz marketler avm ler ihtiyacınızı karşılamayan boşluklara dönüşüyor.bir tezgah kurup herkesi bilgilendirmek deneyimleri paylaşmak istiyorsunuz.vallahi ben sizin tezgâhınızda çok içten duygularla ve samimi çalışmalar okumaktan memnunum iyiki varsınız

    Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.