52 Küçük Değişiklik 44. Hafta: Geçmişinle Barış

Bu haftanın küçük değişikliği, sanırım pek de küçük bir değişiklik değil, fakat bir yerinden başlamak lazım değil mi 🙂

Yıllardır anlamaya çalışıyorum ya mindfulness nedir, anda yaşamak nasıl oluyor diye… İşin yarısı geçmişimizle barışmakta yatıyor aslında.

Şimdi’nin Gücü kitabına Eckhart Tolle geçmişini anlatarak başlar. Depresyon, intihar eğilimi, yaşadığı dibe vuruş ve oradan uyanış ve aydınlanma… Fakat bunu anlatırken özellikle şuna değinir: Ben sadece bunu nereden geldiğimi anlamanız için anlatıyorum. Artık geçmişimle ilgili ne düşünüyorum, ne de onun beni tanımlamasına izin veriyorum. Geçmiş oldu bitti ve ben buradayım, hep burada ve hep şu anda. Daha sonraki röportajlarında da geçmişine dair sorular sorulduğunda cevaplamaz, ben şimdiyle ilgileniyorum der.

Tabii Eckhart bilgeliğine ulaşmak hedefimiz olmamalı ama, geçmişi bırakıp şimdiye odaklanmanın hem akıl sağlığımız, hem de beden sağlığımız için büyük bir önemi var. Travmatik anıları olan kimilerimiz için eski defterleri açmak bile büyük cesaret istiyor, ama yüzleşmediysek bizi hala yaralamaya devam ediyor demektir. Profesyonel destek almamız gerekiyorsa bundan da korkmamalıyız. Geçmişin yükü bizi kamburlaştıran bir ağırlık gibi. Hesaplaşıp onu bırakmak şart.

Üzerinde en çok durmamız gereken de geçmişte yaptığımız hatalar. Ne yaptıysak yaptık, kendimizi affedip kendimize şefkat gösterelim. Bunların şimdi aldığımız kararları etkilemesine değil, bizi nasıl geliştirip büyüttüğüne odaklanalım. Ve hatanın neresinden dönersek kardır, aynı şekilde, hatanın bize kattıklarını ne kadar erken anlarsak kardır.

Geçmiş İlişkilerimiz

Benim için örneğin, geçmişte yaptığım eylemlerden ziyade hayatımın belli dönemlerindeki insani ilişkilerim kafamda daha fazla yer ediyor. Neler yapabilirdim, neden böyle davrandım, hatta neden şöyle değil de böyle bitirdim bu arkadaşlığı gibi. Bu durum için de canım annemin önerdiği bir videoyu paylaşmak istiyorum size Serpil Ciritçi’den. Zaten Serpil Hanım’ın sesini dinlemek de o kadar hoşuma gidiyor ki, kendisi de bir anne figürü oldu hayatımda.

Geçmişe Dair Eşyalara Tutunmak:

52 Small Changes kitabında bundan bahsetmiyordu ama, tabii bir minimalist olarak bu konuya değinmezsem olmaz. Eğer bu dünyadan ayrılmış yakınlarınızın evinde hala yaşıyorsanız, etrafınız geçmişle ilgili objelerle dolu olabilir. Değişik kültürler vefat edenlerin eşyalarına farklı yaklaşıyor. Kimi ailelerde eşyalar yadigar olarak nesilden nesile geçiyor, bazı ailelerde de tüm eşyalar bağışlanıyor. Benim ailem ikinci taraftan. Ben 8 yaşındayken dedem vefat ettiğinde, tüm eşyaları dağıtılmıştı. Hatta gümüş saatini bile babaannem bir ağaç kavuğuna koymuştu. Bu bir yandan arınma sağlasa da, öte yandan çocukları hatıra olarak bile bir obje almaya fırsat bulamadığı için üzülmüştü.

Bence vefat etmiş yakınlarımızın eşyalarını hatıra olarak saklamakla ilgili hiçbir sakınca yok. Mesela nasıl olduysa bende dedemin bordo ekose desenli atkısı duruyor ve bu ondan bana kalan tek şey. Her kış takıyor ve dedemin bana kattığı güzellikler ve erdemliliğiyle bana rehber olduğu için minnettar oluyorum. Beş sene kadar önce de, Koray’ın dedesi ev taşırken atmak istediği şeyleri bir kutuya koymuş, bize sormuştu bu kutudan istediğimiz bir şey var mı diye. Tozlu ama yepyeni, zümrüt yeşili bir atkı ilişti gözüme, onu istedim. Bu iki atkı, bana sevgiden başka hiçbir şey göstermeyen iki dedemden yadigar kaldı ve benim için çok önemli eşyalar. Her kullandığımda bana yanımda olduklarını hissettiriyorlar.

Fakat bize kötü şeyler hatırlatan, bize yük olan, ya da hatta sadece dokunduğumuzda (marie kondo stayla :)) bile bizi kötü hissettiren bir eşya varsa, o eşya maddi açıdan değerli de olsa, o eşyaya veda edersek daha mutlu ve ferahlamış hissedeceğiz.

Şimdinin Enerjisini Oluşturmak:

Blumenthal geçmişle barışmanın işin birinci aşaması olduğunu, ikinci aşamanınsa şimdinin enerjisini oluşturmak olduğunu söylüyor. Bunu duyunca benim aklıma nedense emekli insanlar geldi. Eğer okurlarım arasında emekli olanlar varsa onlara da sesleneyim bu vesileyle. Bazen de geçmişten kurtulup şimdinin enerjisini oluşturmak, geçmişte daha zengin, daha prestijli ve sosyal hayatı daha renkli olanlar için zor oluyor. Hep o anılarla yaşarken, daha genç yaşta yaşlı gibi hissetmeye başlıyorlar. Çünkü biz genç yaşta emekli olamayacağız ama, 50li ve 60lı yıllarda doğanlar gerçekten genç yaşta emekli oldular, ama o yaştan itibaren yaşlı psikolojisine giriyor çoğu. Kendileri işlerinin bittiğini düşündüğünden, şimdinin enerjisi yerine geçmişin görkemli günlerinden besleniyorlar. Size sesleniyorum, gençsiniz ve daha yapacak çook işiniz var. Ve bizim neslin sizden öğreneceği çok şey var, bu yüzden geçmişte değil bugünde yaşayın.

Aynı şekilde geçmişte büyük zorluklar ve yokluklar yaşamış kişiler de bunu hayatlarının odak noktası yaptıklarında bolluk ve bereketten daha da uzaklaşıyorlar. Geçmişin hikayesini anlatmaktan vazgeçip, her yeni gün yaşayacağımız maceralara odaklanalım.

Bu işin özünde kendimizi affedip kabullenmek de yatıyor, özşefkat de, Yaradan’ın her adımımızda yanımızda olduğuna dair güvenmek de. Silkelenelim ve geçmişle, şimdiyle, gelecekle barışalım.

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalandığım Kaynaklar:

Blumenthal, B. (2015). 52 small changes for the mind: Improve memory, minimize stress, increase productivity, boost happiness

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 44. Hafta: Geçmişinle Barış”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.