52 Küçük Değişiklik 42. Hafta: Gününü Planla

Bu haftanın küçük değişikliği, o kadar denemeden sonra bile zorlandığım bir alışkanlık. Günümü kağıt üzerinde planlamak.

Bunun sebebinin kendime dair inançlarımdan birinde yattığını fark ettim: Yapacaklarımı yazarsam, daha çok erteleyeceğime inanıyorum. Bu inanç tecrübelerimden mi kaynaklanıyor, yoksa bu inançtan dolayı mı yazmış olduğum şeyleri sürekli erteliyorum bilmiyorum. Hatta sırf bu nedenle ajandayı tersten kullanmayı bile denedim. Yani yapacaklarımı değil, yaptıktan sonra yazdım, yine işlemedi 🙂

Değişik değişik defterler edindim, bullet journal yaptım, yine işlemedi.

52 Küçük Değişiklik’in 5. haftası da benzer bir alışkanlıktı: Liste yapmak. Bunu ben daha çok yapacaklar listesi olarak uyarlamıştım ve aslında ilk zamanlarda benim için çok üretken olmuştu. Ama ne zaman bıraktım hatırlamıyorum bile.

Bu hafta 5. haftada öğrendiklerimi de tekrardan hatırlayıp yapılacak listesi alışkanlığına geri döneceğim. Özellikle şu an çalışmadığım ve iş aradığımdan, enerjimi iş arama ve niyet mektubu yazma olayına daha iyi kanalize edebilmem önemli. İlginç bir şekilde burada zamanın olması gerekenden çook daha hızlı geçtiğini hissediyorum, özellikle de evdeyken. 6:30- 7 arası kalkmama rağmen bir gün içinde ne kadar az iş başarmışım şaşırıp kalıyorum. Fakat şunu fark ettim: Eğer doğaya çıkarsam, o zaman günüm daha yavaş ve kesinlikle daha üretken geçiyor, ve mucize diyebileceğim şeyler gerçekleşiyor. Evdeysem büyük ihtimalle ekranların esiri oluyorum, izlediğim şeylerin yarısı aklımda kalmıyor, bazen internette gereksiz şeylerin araştırmasını yaparken buluyorum kendimi- en azından artık alışveriş yapmıyorum ki bu eskiden çook fazla zamanımı yerdi.

Bu haftaki yapacaklar listemin ilk maddesine her gün doğaya çıkmayı yerleştireceğim. Özellikle Brisbane’da görmediğim ama bana yakın olan parklara gideceğim. Ondan sonra başvurmayı düşündüğüm bir pozisyon için niyet mektubu yazacağım: Buradaki üniversitelerde Response to Selection Criteria diye bir zorunluluk var. İlanda verdikleri seçim kriterlerine nasıl uyduğunu yazıyorsun. Daha önceki başvurumda 3000 kelimelik bir metin yazdım, şimdiki de 1000 kelime olacak herhalde. Ama her gün bir sonraki güne erteliyorum, artık bitirip göndermem lazım. Bunun dışında yine iş bulma sitelerini kovalama, günde 1-2 saat özel ders verme, ve tabii ki yemek yapma ve bazen de meal prep (yemek hazırlığı) günlük planlarım içinde olacak. Başladığım kitapları bitirsem de iyi olur tabii: Şu an Wayne Dyer’ın How to Live an Inspired Life, Ergun Candan’ın Gizli Sırlar Öğretisi, Mark Wolynn’ın Seninle Başlamadı ve James Cowan’ın Aborigine Dreaming kitaplarını okuyorum. Bu sene haftada bir kitap bitirecektim sözde, ama yılın 10. haftasında 4 kitap bitirmişim. Bu işsizlik dönemini içsel gelişim dönemi olarak görüp elimden geldiğince dolu dolu geçirmem lazım. 🙂

Aslında yapacak çok da şeyim yok, hakikaten ekran ve youtube bağımlılığı engel oluyor üretkenliğime. Siz de bunu fark ettiniz mi? Özellikle televizyonlara YouTube fonksiyonu yüklendiğinden beri daha da çok video seyreder oldum ve bazen izlediğim şeyi hiç hatırlamadığımı da fark ediyorum. Çok üzücü.

Bu hafta, yaklaşık bir aydır boş bıraktığım ajandamı doldurmaya başlayacağım tekrardan. Bu seneki ajandam geçen seneki gibi hediye geldi: Her sene sadece bir kişinin bana ajanda hediye etmesi de süper. Bu seneki canım arkadaşım Özge’den, sineksekiz ajandası:

https://www.instagram.com/p/Btx8cExDudg/

Siz gününüzü planlıyor musunuz? Ne teknikler kullanıyorsunuz? Benimle yorumlarda ya da instagramda paylaşabilirsiniz.

***

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Faydalandığım Kaynak:

Blumenthal, B. (2015). 52 small changes for the mind: Improve memory, minimize stress, increase productivity, boost happiness.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

6 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 42. Hafta: Gününü Planla”

 1. Günü planlamak ve plana uymak benim de yapamadığım ve yapabilmek için kendime eziyet ettiğim durumlardan biri. Sizin gibi ne ajandalar edindim ama ilk 10 sayfası doldu dolmadı. Hatta dahası sizin yaptığınız gibi tersten, tamamladığım planları yazmayı bile denedim. 🙂 Bence alışkanlıkların sonucu olarak başaramıyorum. Hiç bir zaman plan yapan bir insan olmadım. İlkokulda bile hiçbir ödev için uyku zamanı için planım olmamıştı. Alışkın olmadık durumlara adapte olmak için keskin bir irade gerekiyor. Yalnız bende de o yok. 🙂 Elinize sağlık güzel içerik için.

  Liked by 1 person

 2. Sanıyorum en başında herşeyi yazmaya çalışmak değil de önceliklendirmeyi başarabilmek bir sanat 😃 öncelikli olanlar da bir elin parmaklarını geçmez diye düşündüm. Aynı şekilde plan yapamayan ben bu yıl aylık önemli günler için yapmaya basladim.. çok faydalı ve kolay, her ayın başında yaptığım bir ritüel gibi oldu. Seyahat edeceğim yerler için de önceden ucuz bilet vb. bile bulmaya başladım. Bu 52 kucuk degisiklik icin hafta hafta bir liste var midir? Olsa ne guzel olurdu diye dusundum.. sevgiler D

  Liked by 1 person

  1. Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkürler. Yazının sonunda 52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını bulabilirsiniz 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.