Yaşam Alanını Düzenle: Mutfak

52 Küçük Değişiklik’te bu haftanın küçük değişikliği yaşam alanımızı düzenlemek.

Yeni evimize taşınalı bir ay oldu, ama eşyaları bir anda almadığımızdan yerleşmek ve düzenlemek zor oldu benim için. Brisbane’a ilk geldiğimizde iki hafta otelde kaldık. Ev bulmak burada hiç kolay değil, ama bir haftada ev bulup ikinci haftanın sonunda evimize geçebildik.

Artık eşyalarımız tam olsa da düzeni tam oturtmuş değilim. Bir şeyi bir yere koyuyorum, sonra oraya koyduğumu unutuyorum :). Bu hafta kategori kategori giderek evimi, ve bu vesileyle kafamı da bir düzene sokacağım umuyorum.

Bugünkü kategorimiz mutfak. Evimiz 60 metrekare demiştim bir önceki yazımda. Türkiye’deki birçok evin salonundan bile küçük tüm daire, bir oda, bir banyo, bir de açık mutfaklı salonumuz var.

IMG_2377

Bu kadar küçük bir evde şaşılacak derecede büyük ve kullanışlı bir mutfağım var. Hatta ocağın üzerinde ve yanındaki dolapların içi neredeyse boş. Tabii erzak aldıkça artacak.

Üç yıl önce bir azaltma maratonu yapmıştım, bu hafta yaptığıma benzer. Orada anlamıştım ki benim erzak istiflemeye eğilimim var. Aldığım bazı yiyecekler daha tüketemeden bozuluyor. Belki de bunun yokluk bilinciyle ilgisi vardır, bilmiyorum. Atalarımızın savaş zamanı yaşadığı kıtlıklardan bilinçaltımıza yerleşmiş bir kod bile olabilir. Fark etmek önemli, fark ettikçe iyileştiriyorum bu yönlerimi. 🙂

Dağınık olmamın da büyük ihtimalle bilinçaltında kökleri var ama, onun ne olduğunu henüz keşfetmiş değilim. Şu mutfakta, dolapların bomboş olduğu ve tüm tezgahların dolu olduğu zamanlar az değil :). Bunun sebeplerinden biri de bazı eşyaların tam yeri olmaması diye düşündüm. Mesela süzgeç, rende gibi ıvır zıvır mutfak gereçlerini bir o dolaba, bir bu çekmeceye koyuyordum. Çoğu zaman da ortada bırakıyordum. Artık her şeyin yerini belirleyip, işi biter bitmez yerine koymaya karar verdim.

En çok kullandığım çekmeceleri ise fotoğraflayıp belgeledim. Size de fikir olur diye düşündüm.

IMG_2379

İlk çekmecem çatal kaşık. Bu fotoğraftan çıkardığım sonuç: Sanırım yemek yapmayı yemekten çok seviyorum 🙂 Ama hepsini severek kullanıyorum, çoğunu Ankara’dan getirdim. Çatal kaşık ve kahvaltı bıçakları Koray’ın anneannesinin hediyesi, sandığında yıllarca beklemiş takım, kullanmak bize nasip oldu. Orijinali on iki kişilik ama şimdilik dörtlü bize yetiyor. Tahta kaşıkları ve bazı bıçakları da Ankara’dan getirdik çünkü burada gerçekten düşük kalite. Bu arada tahta çay kaşıkları da evimizde en çok kullanılan gereçlerden. Bal, kahve, baharat vb için çok kullanışlı oluyor.

IMG_2380

İkinci çekmecem bardak çekmecesi. Yine yemekten çok içmeyi seviyoruz herhalde ki bu çekmece her gün boşalıp yeniden doluyor 🙂 Bu arada zevkimiz de sadeleşmiş yıllar içinde, eskiden rengarenk kupalarımız vardı, ama artık mavi beyaz tonlarına döndük.

Limonluğum da ne şeker değil mi 🙂 İkinci el aldım üç dolara 🙂

IMG_2382 (1).JPG

Üçüncü çekmecem de tabaklar. Bunlar için de 4 kişilik takım yetiyor bize.

Cezvemi daha dün Yunan marketinden aldım. Marketlerde de hem Türk hem Yunan kahvesi satılıyor, bugün hemen kahve keyfimi yaptım, gerçi fincanım olmadığı için büyük fincanda oldu artık.

IMG_2383.JPG

Bu da tencere tava çekmecem. Bu arkadaşlar en çok kullandıklarım, bunların dışında bir geniş tava ve yeni aldığım düdüklüm var.

IMG_2385

Bu da bu mutfağın en sevdiğim kısmı, dikey çekmece. Baharat, kahve, patates soğan vb burada duruyor. Aslında en alta soğanlar için bi sepet alsam güzel olabilir.

Bakalım bu düzeni devam ettirebilecek miyim… Sizin mutfak organizasyonu için tavsiyeleriniz neler? En çok nelerde zorlanıyorsunuz?

Yarın giysiler ile devam edeceğiz 🙂

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

2 thoughts on “Yaşam Alanını Düzenle: Mutfak”

  1. Merhaba! Ben de eve ilk yerleşirken yine kiler niyetine kullandığım dolabın en altına patates soğan için hasır sepet alacaktım. Dışarı çıkınca bir gözüm de ona bakıyordu hep. Sonra evin eksikliklerini tamamlarken saç kurutma makinesi aldık, kutusuna baktım, tam aradığım boy. Kutunun yatay yüzeyini kesip kenarları bantlayıp patates soğan kutusu yaptım, tam yerleşti rafa. Sırf uygun boydaki sepeti aramak bile bayağı vakit kaybı olacaktı, daha kötüsü; zihnimi sürekli meşgul ediyordu. Güzel kısmı ise çevrecilik namına böyle küçük bir şey yapmak bile daha büyük şeyler yapmak için motivasyonumu artırdı 🙂 Bir de, mutfak, banyo ve yatak odası dolaplarında paketli gıdaları, havluları, kıyafetleri konmariyle katlasam bile sağa sola devrilmeyeceğinden emin olmak için ve kategorilere göre ayırmak için yüksekliği az olan kutuları kullanıyorum ben de. İkea stubb seti çok kurtarıcı oldu. Kalan küçük değişikliklerde kolaylıklar 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.