52 Küçük Değişiklik 34. Hafta: Anlamlı Diyaloglar Kur

Günlük diyaloglarınıza hiç göz attınız mı? Havadan sudan, yeni model arabalardan, bu senenin trendlerinden, bir gün sonra hatırlamayacağınız konulardan mı konuşuyorsunuz, yoksa daha derin konulardan mı?

Arizona Üniversitesi´nde yapılan bir araştırmaya göre, mutluluk düzeyi yüksek insanlar hava durumu gibi boş konularda konuşma zamanının yüzde onunu harcarken, mutsuz insanlar zamanının neredeyse yüzde otuzunu bu konularda konuşarak harcıyormuş. Araştırmayı yapan doktor bunun sebebinin insanın duygusal bağ kurma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Boş konuşan insanlarla duygusal bağ kuramıyoruz.

Dün çok sevdiğim ama uzun süredir görmediğim bir arkadaşımla buluştum. Ayrıldığımda gerçekten de çok mutluydum, ve fark ettim ki bir dakika bile boş konuşmamışız. Hayallerimizden, tecrübelerimizden, mutlu olduğumuz, hayal kırıklığına uğradığımız olaylardan bahsetmişiz.

Tabii ki her diyalog bu kadar dolu dolu olamıyor ama bazı insanlarla da sadece boş konuştuğum oluyor. Örneğin okulda diğer öğretmenlerle sadece öğrenciler hakkında konuştuğumuz oluyor. Bir bakıyoruz bütün bir öğle arası başka hiçbir konu konuşmamışız. Acaba başka meslek gruplarında da var mıdır bu durum diye düşünüyorum. Doktorlar hep hastası hakkında, ya da satış temsilcileri hep müşteriler hakkında mı konuşuyor? Resmen zaman kaybı. Bir yandan da Singapur gibi üstlerine asla şikayette bulunmayan milletlerde iş arkadaşlarına bol bol şikayet edip duygusal boşalma sağlayanlar var. Üstler her şey tıkır tıkır gidiyor zannediyor, ama biz aslında saatlerce çözülemeyecek problemler hakkında boş konuşmuş oluyoruz.

Peki boş konuşmayı engellemek ve anlamlı diyaloglar kurmak için neler yapılabilir?

Konuyu Sen Belirle: Konu boş konulara geldiğinde çevirmeye çalışabiliriz. Bu konu sanat, tarih, siyaset gibi konular da olabilir, daha hayata dair, anlam arayışımız, ilişkilerimiz, deneyimlerimiz de olabilir.

Hatta bazen, belki saygısızca oluyor ama, saçmasapan ve boş konuşan insanların olduğu ortamdan işim var diye uzaklaştığım oluyor zaman zaman. Konuyu değiştiremiyorsak katlanmak zorunda değiliz, fazla kibarlık gereksiz diye düşünüyorum.

Derin muhabbetler kurabileceğin insanlarla yakınlaş: Her birimizin illa ki kendini bulduğu, muhabbetinden zevk aldığı kişilerle tanıştığı olmuştur. Bu insanlara sıkı sıkı sarılmak lazım, sayıları çok fazla değil. 🙂

İyi bir dinleyici ol: Hepimizin anlatacak çok şeyi var, ama vermekten çok almaya çalışmak her zaman ilişkilerimizin daha sağlam ve dengeli olmasını sağlıyor. Bu konuda kendimi çok geliştirmem gerekiyor çünkü konuşmanın büyüsüne kendimi kaptırabiliyorum.

Soruları Sen Sor: Konuşmanın gittiği yeri değiştirmenin en güzel yöntemlerinden biri de karşıdakine soru sormak. Bunu okuyunca yaşam koçluğu eğitimi almış bir arkadaşımın bunu hep yaptığını fark ettim. Yani çoğu zaman beni konuşturuyor ama konuyu kendi belirliyor. Çoğu zaman da hislerime dair sorular soruyor. 🙂 Belki de bunu eğitimini almıştır.

Teşekkür et: Bir arkadaşınla yaptığın sohbet seni gerçekten tatmin ettiyse, ayırdığı zaman ve arkadaşlığı için ona teşekkür etmek ne güzel bir fikir, halbuki hiç aklımıza gelmez! Karşımızdakinin aklımızı okuyup hislerimizi anlamasını beklemek üzerine yetiştirilirdik. Halbuki kelimelerimizi kullanmak, minnettarlığımızı göstermek ne güzel bir davranış.

Bu hafta tüm diyaloglarınızda katılımcı gözlemci olmaya çalışalım. Bakalım daha çok boş mu konuşuyoruz, yoksa anlamlı diyaloglar mı?

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

Blumenthal, B. (2015). 52 small changes for the mind: Improve memory, minimize stress, increase productivity, boost happiness.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.