52 Küçük Değişiklik 32. Hafta: Yaratıcılığını Ateşle

Bu haftanın küçük değişikliği eğlenceli bir değişiklik: Hayatımızın her alanında yaratıcılığımızı ateşleyelim bu hafta.

Çok sanatsal biri olduğum söylenemez, ama bir önceki yazımda dediğim gibi zanaat, el işi hep hayatımda oldu. El yazısı olsun, örgü olsun, nakış olsun, çizim olsun… Bir ara (bir ara dediğim 8 sene ya, neyse) gitar da çaldım. Yeteneğim var mı, çoğuna yok. Gerçekten yetenekli bir insan değilim, gözüm, kulağım birçok insanın saniyesinde fark ettiği şeyleri fark edemiyor. Fakat yine de çok seviyorum elimle bir şey yaratmayı. Bu nedenle benim yarattıklarım sanat değil, olsa olsa zanaat oluyor.

good vibes
son projem. Bisküviden hediye gelen kanvas çantayı makinede yıkayınca markanın logosu çıktı, yerine kendim yazı tasarladım. 🙂

Bu beni engelliyor mu? Hayır. Yaratıcı olmak için ille de yetenekli olmanıza, dahi olmanıza gerek yok. Yaratıcı aktivitelerin insanın gelişimine en büyük katkısı, anda kalmayı öğretmek oluyor. Geçmişin baskısını, geleceğin kaygılarını düşünmeden saatlerce küçük bir şey yaratmaya odaklanıyorsun. Bu seni rahatlatıyor.

Bunun yanında beynimizin değişik bölgelerini aktive etmesi de bir güzel yanı yaratıcı aktivitelerin. İşleyen beyin ışıldar, uzun ömürlü olur. 🙂

Bu arada, son aylarda ihmal ettiğim bir diğer yaratıcı uğraş ise yaratıcı yazarlık. Singapur’a geleli bir yıl olacak neredeyse, fakat buraya geldiğimden beri eski öykülerimden birkaçını İngilizceye çevirmek dışında hiç öykü yazmadım. Sanırım buranın öykülerini ancak ayrıldığımda yazabileceğim, şu an elim kaleme bu anlamda hiç gitmiyor.

Bu hafta ufaktan yaratıcı bir projeye başlamaya davet ediyorum sizi. Kazak, atkı örmek olur, benim yaptığım gibi lif örmek olur, küçük bir deftere karalamalar olur, dikiş nakış olur.. Onu da siz buluverin gari, ama bana haber edin ne yapıyorsanız. 🙂 Elimi atmadığım el işi kaldıysa hemen kolları sıvayayım!

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

Blumenthal, B. (2015). 52 small changes for the mind: Improve memory, minimize stress, increase productivity, boost happiness.

 

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

One thought on “52 Küçük Değişiklik 32. Hafta: Yaratıcılığını Ateşle”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.