52 Küçük Değişiklik 30. Hafta: Bedenini Rahatlat

Bu hafta bedenimizi rahatlatmaktan bahsedeceğiz.

Neredeyse on yıl önce yogayla tanışmış olmama rağmen bunu günlük hayatımın bir parçası haline getiremediğim için utanıyorum, ama, sanırım uzun bir süre de yanlış anlamışım ben yogayı. Çünkü bedenimdeki gerginliği bırakmadıktan sonra ne yoga ne başka bir spor yardım edebilir bana.  Yaptığım spor, yediklerim, deneyimlerim ancak tam bir rahatlamaya eriştiğimde fayda sağlamaya başlayacak.

Şimdi küçük bir deney yapalım. Bu yazıyı okurken dişlerinizi sıkıyor musunuz dikkat edin. Yüz kaslarınız gergin mi? Benim için en fazla gerginliği hissettiğim iki bölge bunlar. Çenem ve yüzüm. Uyumaya çalışırken de gereksiz yere kasıyorum, ama o kadar otomatik hale gelmiş ki, aşağıdaki videoyu izleyene kadar farkında bile değildim.

Beni takip edenler zaten actualized.org videolarını ne kadar çok sevdiğimi biliyordur. Bu videoda Leo bedenimizi rahatlatmadan önce bedenimizin farkında olmayı öneriyor. Hatta bir hafta boyunca bir bileklik takın, her taktığınızda aklınıza çenenizi kontrol etmek gelsin diyor. Dişlerini sıkıyor musun, sıkmıyor musun?

Bu bileklik muhabbetini iki ay önce bu videoyu seyrettikten sonra unutmuşum. Ama dün biraz hasta olduğum için evde takılayım, el işi yapayım derken artık nakış ipleriyle bir bileklik ördüm kendime. Şansıma artan renklerde gri ve pembe de vardı, kapsül gardırobumun renklerinden. Beginner seviyesinde kaldığım on binlerce elişine bileklik örme de eklendi, hayırlı olsun. 🙂

Madem yıllar sonra bileklik takacağım, anlamı da bu olsun. Bileğimde her fark ettiğimde, yüz kaslarımı rahatlatmam gerektiğini hatırlayayım.

Diş sıkma benim için en vahim durum beden farkındalığı konusunda. Fakat bazıları ellerini, ayaklarını, kalçasını, omuzlarını, boynunu sıkıyor fark etmeden. Zaten fark ettiğimiz anda rahatlayabilmemiz işin güzelliği. Ama sırt ve boyun tutulmasında olduğu gibi, uzun süre ne kadar gergin olduğumuzu fark etmezsek bize kronik tutulma olarak geri dönüyor (ki bunlardan da payıma düşeni aldım). Çözüm, bedenimizi dinlemek ve fark etmekte.

Bu hafta, siz de benim gibi bir hatırlatıcı aksesuar seçebilir, ona baktıkça bedeninizde en çok sıktığınız yeri kendinize hatırlatıp rahatlayabilirsiniz. Daha önce bahsettiğim beden tarama meditasyonları da bu konuda yardımcı. Bir süre sonra alışkanlık haline getirip, gün içinde rahatlamayı hatırlarız umarım.

My Post

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Minimalist Günlük’ün Facebook sayfasına buradan, instagram sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.