grounding topraklanma

Topraklanma Nedir: Kendimizi Nasıl Topraklayabiliriz?

Ekim ayında, iş değiştirme ve tekrar çalışma iznini beklemenin yarattığı stresten dolayı, çalışmamama rağmen hiç üretken olamadım. (Singapur’daki durumu hemen açıklayayım: Eğer eşinizin üzerinden oturumunuz varsa –dependant pass– çalışmak için ayrı izin almak gerekiyor, bu da her yeni işe başlama sürecinde 3-4 hafta oluyor. Mezun olduğun okulu aramaya kadar her türlü araştırmayı yapıyorlar.)

Ben bu boşluğu çok iyi değerlendireceğimi düşünüyordum. Sırada biriken kitaplarımı bitirecek, evin çeki düzen isteyen yanlarıyla ilgilenecek, her gün yürüyüş, yoga, meditasyon yapacaktım. Neredeyse bir ay süren boşluk döneminde, bir gün bile meditasyon yapamadım! Başlasam bile, bir şey beni kalkmaya zorluyordu. Aklıma binbir şey geliyor ve oturamıyordum. Hissettiğim durumu kelimelere dökmem gerekirse, bu yaşamı yaşayan bir beden var, ama ben bu beden üzerinde bir söz hakkına sahip değilim gibi bir his. Bu bedenin içindeyim, ama ben bu beden değilim. Mesela ellerime bakıyorum, ellerim hem bana ait gibi, hem değil. Sanki 3D filmlerde gözlüğü çıkardığınızda ikili bir görüntü olur ya, bedenimle ruhum öyle gibiydi.

Büyük ihtimalle şimdide kalamamak bu duygulara sebep oluyordu. Çünkü önceki işim stresliydi (hangi iş değil ki), yorulmuştum ve yeni işim de her an arayıp, yarın başla, diyebilirdi. Hatta bir gün arayıp yarın başla dediler, sonra akşam arayıp, başka bir yere daha başvuracakmışız, bir hafta daha bekle dediler. Başvuracak kişi tatile çıkmış da, işi devrettiği kişi istifa etmiş de…

Olmayacak işler yüzünden, özellikle son iki hafta, telefonun başında çaresiz bekledim. Tam müdür arayıp, başvurun bir hafta daha sürecek dedi ve ben en azından bir tarih aldım, iki gün sonra çağırdılar. Yeni iş hevesim ve heyecanım tamamen kaçtı.

Kendimdeki duygu değişikliklerini gözlemlerken, bir yandan da diyorum ki, ne kadar güçsüzsün. Dış dünyada olan bitenin iç dünyanı etkilemesine izin veriyorsun. Yıllardır okudukların, öğrendiklerin sende hiçbir değişiklik yaratmamış. Zihnen anlasan da hayata geçiremiyorsun öğretileri. Geleceğe dair kaygılardan dolayı şimdiyi kaçırıyorsun.

Neyse ki Ekim’in son haftası çalışmaya başladım ve kendime yüklenen iç ses dinlenme moduna geçti. Fakat önceki iş yerimden daha stresli ve negatif insanların içine düştüm! Aklıma sürekli şu kelimeler geldi bu ilk hafta: You need to ground yourself. You need to ground yourself. 

Bunu nereden duydum, hangi kitapta okudum bilmiyorum. Ne anlama geldiğini, Türkçeye nasıl çevrildiğini bile bilmiyordum. Birkaç gün bu düşünceyi göz ardı etmeye çalıştım, yapamadım. En sonunda teslim oldum, google’a başvurdum. Meğer grounding, topraklama demekmiş. Türkçe’de olduğu gibi, İngilizce’de de hem elektrik topraklama, hem de insanın kendini topraklaması, enerjisini dengelemesi anlamına geliyormuş.

Ve öğrendim ki, tam da ihtiyacım olan şey topraklanmaymış. Keşke bir ay önce öğrenseymişim, ama belki de o kayıp zaman da önemliydi tekamülümde.

 

Topraklanmamız Gerektiğini Ne Zaman Anlarız?

 1. İlk olarak, yukarıda bahsettiğim ruh hali, acilen topraklanmam gerektiğini anlatıyormuş bana zaten. Bu durum başka bir kaynakta şöyle ifade edilmiş: “Kendimi bir rüyada gibi hissediyorum, yaptığım şeyleri yapan ben değilim gibi.” Benim hissettiğim de böyle bir şeydi.
 2. Canınız bir yiyeceği fazlasıyla çekiyorsa. Bu sağlıklı bir şey de olabilir, çikolata, patates cipsi, kahve gibi nispeten sağlıksız olarak atfedilen şeyler de. Bu yiyecekleri canınızın çekmesinin sebebi, bu yiyeceklerin sizi topraklamaya, enerjinizi dengelemeye yardım edecek olması olabilir. Fakat bu yiyeceklere atlamadan önce, bunun farkına varıp kendinizi farklı bir yöntemle topraklamaya çalışırsanız, sizin açınızdan daha faydalı olabilir. Yine de, yerseniz kendinizi çok suçlu hissetmeyin. Dinlediğim bir podcast’te (buradan dinleyebilirsiniz) Pattie’nin yaşam koçundan duyduğu şey çok ilginç geldi. Canın kahve çektiğinde aslında kafeine olan ihtiyacından değil, kahve tohumuna olan ihtiyacından kaynaklanıyor demiş koçu. Yani kafeinsiz kahve de sende aynı dengelenme halini yaşatacaktır. Hayatımda hiç kafeinsiz kahve içmedim, ama bu yorumu duyduktan sonra, denemeye karar verdim.
  Toprakta yetişen besinler de topraklanma etkisi yaratıyormuş. Turp, havuç, patates, tatlı patates aklıma ilk gelenler. Benim canım soğan çeker mesela, çiğ çiğ, sumaklı yemek isterim.
 3. İnsanlar sizin enerjinizi emiyormuş gibi geldiği zaman. Bunu alışveriş merkezlerinde çok yaşıyorum ben. Özellikle haftasonları, AVM’de yarım saat bile kalsam saatlerce ağır iş yapmışım gibi bir yorgunluk çöküyor üstüme. Gürültü, insanların ruh hali, mahvediyor beni.
  İşyerinde de benzer durumu yaşadığım oldu. Singapur’daki ilk iş yerimden ayrılmamın en önemli sebebi neydi biliyor musunuz? Sınıflarda pencere olmaması! Okulun bahçesinde güzeller güzeli bir kauçuk ağacı var, caddeye bakan kısmı parkı, sokağa bakan kısmı ise yüz yıllık bir otel ve kiliseyi görüyor. Ama pencereler sınıfta değil, koridorda! Hem ben, hem de öğrenciler boğulmuş gibi hissediyorduk.Bunu ders değerlendirmesine yazan öğrenciler bile vardı. 

Kendimizi Nasıl Topraklayabiliriz?

 1. En kolay yollardan biri, doğa ile iç içe olmak. Çıplak ayakla çime basmak, doğa yürüyüşü yapmak, çiçeklere, ağaçlara dokunmak. Modunuz bir anda yükseliyor. 
 2. Meditasyon ve görsel hayal (visualization). Meditasyon yaparken kendinizi bir ağaç olarak düşleyip, ayaklarınızdan başlayan köklerin toprağın derinliklerine ulaştığını, toprakla bir olduğunu hayal etmek. Youtube’da “grounding meditation”  ya da “topraklanma meditasyonu” olarak aratırsanız birçok örnek var. 
 3. Yukarıda dediğim gibi hızlıca iyi hissetmek için toprağın içinden gelen besinlerden tüketebilirsiniz. Hatta etin bile işe yaradığını söyleyenler var ama bu konuda fikirler ayrılıyor.
 4. Evinizde bahçecilik yapmak, toprakla haşır neşir olmak, çiçek veya yenebilir sebze yetiştirmek de özellikle parka bahçeye yakın olmayanlar için güzel bir seçenek.

Bunlar içinde benim en sevdiğim, ağaçlara ve çiçeklere dokunmak. Ağaçların kabuklarındaki desenleri incelemek, her seferinde farklı olduğunu ayırt etmek, çiçek açmalarıne, çiçek dökmelerine, meyveye durmalarına şahitlik etmek benim için benzersiz bir deneyim. Zaman zaman zihnimin içine sıkışıyor, unutuyorum bunu ve daha sık hatırlamam gerekiyor. 

Aslında tüm bu topraklanma çalışmalarının amacı ve niyeti tek, doğanın bir parçası olduğumuzu, toprakla bir olduğumuzu, canlı ve bize cansız gelen tüm varlıkların tek bir kaynağı olduğumuzu anlamamızı sağlıyor topraklanma. Siz de hayatınızda köşeye sıkıştığınızı, ilerleyemediğinizi, yaratıcılığınızın düştüğünü hissediyorsanız doğaya çıkmanızı ve topraklanmanızı tavsiye ederim.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

6 thoughts on “Topraklanma Nedir: Kendimizi Nasıl Topraklayabiliriz?”

 1. Bütün blogunuzu baştan sona okudum. Hayatımı sadeleştirmeye çalışıyorum, araştırmalarınız ve yorumlarınızdan sıkça yardım alıyorum. Ve size bir teşekkür etmen gerektiğini düşündüm. Hem çok teşekkür ederim emekleriniz için hem de tebrik ederim bu güzel anlatımınızı

  Liked by 1 person

 2. Şu sıralar en çok ihtiyacımız olan şey sanırım topraklanma. 🙂 Ben de ruhumun çok daraldığını hissettiğimde kendimi doğaya bırakırım ve genelde bir kaç gün kamp yaparım. Doğada olmak harika bir enerji depolama yöntemi ve dediğiniz gibi modu hemen yükseltiyor.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.