52 Küçük Değişiklik 29. Hafta: Yeni Deneyimlere Evet De

Yes Man adlı filmi hatırlar mısınız? Bu filmi sinemada izleyeli on yıl olmuş. 🙂

Image result for yes man gif
Yes Man- Carl (Jim Carrey)

Carl karşısına çıkan tüm fırsatlara, tüm sosyalleşme imkanlarına hayır derken, bir gün bir konferansa katılıyor ve sonrasında bir karar veriyor, her şeye evet diyecek. En absürt sorulara bile evet diyor ve hayatı değişiyor.

Bu haftanın küçük değişikliği, karşımıza çıkan fırsatlara izin vermek. Kimbilir, belki Carl kadar ilginç şeyler yaşamayız ama, yeni insanlarla tanışabilir, yeni şeyler öğrenebiliriz.

Bu aralar Esther ve Jerry Hicks‘in “Yeter Ki İsteyin” adlı kitabını okuyorum (Ask and It is Given). Çok enteresan bu iki güzel insan, aslında Secret bu kadar anaakım olmadan önce Çekim Yasası’nı öğreten kişiler. Secret’ın ilhamı da onlar, fakat arka planda kalmayı ve öğretmeye devam etmeyi tercih ediyorlar. Yeter Ki İsteyin’de okuyup kafamı kurcalayan bir kavram var (İngilizcesinden okuduğum için çevirim kitabın çevirisi ile aynı olmayabilir): İyi oluş, esenlik (well-being) hep akan bir ırmak gibidir, siz durdurmaya çalıştıkça hastalıkları ve kötü duyguları kendinize çekersiniz. Halbuki kabul etmeye başlasanız, esenlik akmaya devam edecek. Aslında kötü duygular, iyi oluşa direnmekten ibarettir. Rahat ol, akışa teslim ol (Ne kadar anaakım kavramlar bunlar, söyleye söyleye ağzımıza sakız olmuşlar. Fakat bu benim yazdığım, sizin okuduğunuz kelimeler herkeste farklı tezahür ediyor. Hatta çekim yasası denen şeyden on yıl önce ilk duyduğumdan çok farklı şeyler algılıyorum şimdiki tecrübemle.)

Yakınlarda okuduğum Eckhart Tolle’den Şimdi’nin Gücü de aynı şeyden bahsediyordu. Reddetmeyi bırakırsanız, hayatınız da iyiye gitmeye başlayacak. Anı olduğu gibi kabul etmek, bizi aydınlanmaya daha çok yaklaştıracak.

kaynak: Eckhart Teachings

Tabii Tolle içimizdeki reddediş ve direnişten bahsediyor (özellikle geçmişi bırakamama, şimdiye direnme, kabullenmeme), fakat günlük hayatta da hayır diyerek akışı bir şekilde engelliyoruz.

Tabii ki sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit eden şeylere hayır diyebilmeliyiz (örneğin arkadaşının sigara teklif etmesi), fakat rahatımız bozulmasın diye yeni şeyler denemekten, sosyalleşmekten, yeni ortamlara girmekten kaçıyoruz çoğu zaman. Ben mesela, yeni insanlarla tanışacağım bir ortama girmekten pek hoşlanmıyorum. Eşim, yeni yemekler, dünya mutfağı denemekten hoşlanmıyor. Çoğu zaman bizi konfor alanının dışına iten şeylere hayır deme eğilimimiz var. Bu hafta, bu döngüyü biraz kırmaya çalışalım.

52 Small Changes’in yazarı Blumenthal bir günümüzü Evet demeye ayırmamızı tavsiye ediyor. Denemeye değer. 

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni yazılardan Facebook aracılığıyla haberdar olmak isterseniz yeni oluşturduğum sayfayı buradan beğenebilirsiniz. 🙂

 

 

 

 

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.