52 Küçük Değişiklik 26. Hafta: Hayat Boyu Öğrenci Ol

52 Küçük Değişiklik’te 6 ayı doldurmuşuz! 6 ay önce, Brett Blumenthal’ın 52 Small Changes for The Mind (Zihin İçin 52 Küçük Değişiklik) adlı kitabından ilham alarak her hafta küçük bir değişikliği uygulamaya koymaya başladım.

Aslında kitap burada sadece bir amaç oldu. Buna benzer birçok kitap olduğuna eminim, ama bu kitabı da seçtiğime çok memnunum. Çünkü bazı değişiklikler benim için yeni ve ekstra efor gerektirirken (örneğin  5. Hafta: Liste İnsanı Ol. , 52 Küçük Değişiklik 6. Hafta: Multitasking’i Unut ), bazıları da hayatımın bir döneminde başladığım ama devamını getiremediğim alışkanlıklar oldu (8. Hafta: Meditasyon  ya da 52 Küçük Değişiklik-1. Hafta: Günlük Tut gibi.)

Bu haftanın küçük değişikliği ise zaten hayatımda olan bir kavram: Hayat boyu öğrencilik. Sanırım en üretken olmayan zamanlarımda bile hevesle devam ettiğim tek şey öğrenmek.

Son üç haftadır, iş değiştirdiğim için çalışma iznimin çıkmasını bekliyorum. İzmir’den küçük Singapur’da maalesef bürokrasi çok yavaş işliyor. Bir imza için bir maaşımdan oldum resmen. Fakat burada yıllık izin çok az olduğu için, dedim ki kendime, ben bu zamanı çok güzel değerlendirir, gezer, keşfederim, ücretsiz izin gibi olur. Beklediğim tatil ayağıma geldi! Ne oldu, birkaç gün dışında çoğu gün mahallede takıldım. Son bir haftadır da nurtopu gibi bir soğuk algınlığım oldu, bu ara hiç beklediğim gibi üretken geçmedi.

Ha bugün arayacaklar, ha yarın derken yazmaya, zevk için kitap okumaya, evi düzenlemeye vesaire motivasyonum oldukça düştü. Yalnızca tek bir şeye karşı hevesimi yitirmedim: Öğrenme. Bu arada Korece’den psikolojiye ve bilinçli farkındalığa dair bir sürü değişik şey öğrenme fırsatım oldu.

Hayat boyu öğrenme beyin için en faydalı şeylerden biri. 23. haftada, yaşlandığımızda da gıcır gıcır, yeni gibi bir beyin istiyorsak açık fikirli olmalıyız demiştim. Hayat boyu öğrenme açık fikirliliğin kankası. İkisi de zihin sağlığımız için oldukça önemli.

Nöroplastisite Ne Demek?

En basit anlamıyla, nöronlarımızın sabit ve katı değil, erimiş plastik gibi, değişken olması ve şekilden şekile girebilmesi. Ve eskiden inanıldığı gibi beyin hücrelerinin sınırlı miktarda olmadığı, nörogenesisin (beyin hücresi üretiminin) her yaşta arttığı, ama bunun için bizim aktif bir rol almamız gerektiği birçok çalışma tarafından onaylandı. Yani biz yeni şeyler öğrendikçe beyindeki hipokampüs büyüyor, nöron ağında iletişim artıyor ve nörogenesis devam ediyor. Bu bize özellikle yaşlılıkta zihinsel faaliyetlerde çok büyük fayda sağlayacak.

Yeni Maceram Korece

Bu aralar Korece’ye merak sardım. Yıllar süren ve az çok konuşabilsem de alfabe bariyerinden dolayı bir yere varamadığım Japonca maceramı, en azından şimdilik, bir kenara bırakmaya karar verdim. Çünkü adamlar bir değil üç alfabe kullanıyor. Kana denen hece alfabeleri neyse de, Kanji denen Çin’den ithal ettikleri alfabe mümkün değil hafızamda kalmıyor. Ama Japon kültürüne ve yaşam tarzına sevgim sonsuz bildiğiniz üzere 🙂

Yıllardır Kore dizi ve filmlerini seyrettiğimden Korece’ye az da olsa aşinalığım vardı. Alfabesinin Türkçe gibi okunduğu şekilde yazılan bir alfabe olduğunu bilmiyordum, diğer doğu Asya dilleri gibi sanıyordum. Korece alfabe olarak da, gramer olarak da Çince ve Japonca’dan kat kat kolay, özellikle Türkler için. Yeni bir yabancı dil öğrenmek isteyenlere tavsiye edebilirim. Aşağıdaki örnekte üstte Japonca, altta Korece var. Gördüğünüz gibi Koreceyi yazmak çok daha kolay.

FutureLearn

Daha önceki yazılarımda da FutureLearn’den bahsetmiştim. Bence inanılmaz bir platform. Dünyanın en iyi üniversitelerinden ücretsiz dersler alabiliyor, isterseniz belli bir miktar karşılığında sertifikanızı satın alabiliyorsunuz (kanıtlama ihtiyacı duyarsanız). Sertifikayla ilgilenmiyorsanız her şey tamamen ücretsiz, yalnız gerçek zamanlı. Yani yorumlar kısmında üyelerle ve hocayla konuşabiliyor, ama kurs bittikten bir süre sonra erişemiyorsunuz, isterseniz pdf ve videoları indirme seçeneği var. Geçenlerde Who Made My Clothes? adlı kurstan öğrendiklerimi özetlemiştim, bu hafta da Fashion and Sustainibility kursuna başladım.

Site İngilizce. Eğer hayat boyu öğrenci olmaya baş koyacaksanız ve İngilizceniz çok iyi değilse, kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım, hemen şimdi İngilizce öğrenmeye başlamak olmalı. Bu arada beni okuyan lise ve üniversite öğrencilerine sesleniyorum, ne kadar kötü bir müfredat da olsa İngilizce’ye dört elle sarılın, şimdiden dizilerle, videolarla kendinizi geliştirmeye başlayın. Kendim İngilizce öğretmeniyim diye söylemiyorum. 🙂 Tüm dünyada bilim, kültür, sanat İngilizce üretiliyor. Evet Türkçe’ye çevriliyor bir kısmı ama ya çok geç oluyor, ya da anlam kayboluyor. Orijinal olarak Türkçe üretilen bilim ve sanat maalesef ki sağlam bir dünya görüşü oluşturmak için yeterli değil. Hem anadilimizden, hem de İngilizce’den sonuna kadar beslenmemiz gereken bir dönemdeyiz. Yoksa biz de oto-pilot modunda yaşayan diğer insanlar gibi ne olduğunu anlamaya çalışmadan yaşayıp gideriz bu dünyadan, amaçsız.

İşte mesela FutureLearn gibi bir açık kaynak Türkçe olarak mevcut değil, zaten mümkün de değil çünkü örneğin İtalyan üniversitesi de eğitimi İngilizce veriyor. İngilizce’yi bir araç olarak kullanmak zorundayız. Bunun gibi başka siteler de var bu arada, teachable, udemy bunun örnekleri ama çoğu dersleri ücretli.

YouTube da öğrenmek için iyi bir seçenek, ama kaliteli içeriği sıyırmak biraz meşakkatli. YouTube’daki KhanAcademyTürkçe kanalı bazen biraz fazla didaktik olsa da bence güzel bir örnek. Korece için de yukarıda instagram hesabını paylaştığım Asialogy videolarını izlemeyi çok seviyorum.

Kurslar, Atölyeler

Ankara’dayken yaratıcı yazarlık kursuna katıldım yaklaşık bir yıl boyunca. Sevgili hocam Çiğdem Ülker ve hayata bakışımı değiştiren birçok güzel insan tanıdım bu kurs sayesinde.

Ankara’yı özleten şehrin kendi değil de, edindiğin dostlar gerçekten de. Bu kurs aracılığıyla tanıştığım insanlarla yolum başka hiçbir şekilde kesişmeyebilirdi. Hayatın her kesiminden, her yaştan insan, bir amaç doğrultusunda birleşmiştik.

Singapur’da da birkaç kursa ve atölyeye katıldım ama maalesef Singapur’un yabancılara bakış açısı para makinesi şeklinde (maalesef bu ülkede neden uzun süre kalamayacağımızın göstergesi). Singapur vatandaşlarına bedava olan çoğu kurs, müze, sergi vs. yabancılar için absürt pahalı. Sanırım burada yaşayan her yabancıyı üst düzey yönetici, 5 basamaklı maaş alıyor falan zannediyorlar ama biz öyle değiliz, hatta tanıdığım çoğu yabancı öyle değil. Ayın sonunu zor getirenler var. Yani burada kursa gitmek bize lüks kaçıyor. Korece kursunu bile çok istememe rağmen, 8 saat için 300 dolar olduğunu görünce, en azından belli bir seviyeye kadar gelene kadar kursu bir seçenek olarak düşünmemeye karar verdim.

Türkiye’de, eğer emekliyseniz Halk Eğitim ve Belmek’in değerlendirebileceğiniz kursları var. Üniversitelerin hayat boyu öğrenme merkezleri de birçok değişik kurs açıyor. Benim gittiğim yaratıcı yazarlık kursu ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeydi. Sadece ODTÜ mensuplarına değil, herkese açık oluyor bu kurslar, diğer üniversitelerin de benzer programları var. Amaç zaten kentin eğitim düzeyine katkı sağlamak bu merkezlerde.

Hayata Çocuk Merakı ve Cesareti ile Bakabilmek

Bir çocuğun meraklı olduğu gibi her şeyin altında bir sebep aramak hayat boyu öğrenmenin tanımı olmalı herhalde. Geçenlerde instagramdan takip ettiğim birisi masa yapma kursuna gitmiş örneğin. “Bir masanın tasarımında bu kadar uğraşıldığını bilmiyordum” yazmış. Mesela üzerinde oturduğun sandalyenin, seyahat ettiğin arabanın nasıl yapıldığını hiç merak ettin mi? Ya da sabah kalkınca bir bardak su içmenin neden tavsiye edildiğini?

Merak edecek öyle çok şey var ki… Bir yandan, cesaret etmek de önemli. Öğrenmek istediğin şeye hayatında yer açmak, kursuna gitmek, kitapları için para vermek, denemeye, reddedilmeye, kaybetmeye cesaret edebilmek. Bir de bilmeye cesaret edebilmek.

Eğitim fakültesinde ilk öğrendiğimiz cümlelerdendi, aklımıza kazınan: Eğitim kalıcı davranış değişikliğine yol açan sosyal bir süreçtir. Yani bir şeyi öğrendiniz mi, eski siz olmazsınız. Öğrendiğiniz şey size hayatta yeni kapılar açar.

Cahillik mutluluktur diye bir söz vardır ya, kesinlikle katılmıyorum. Cahillik, bilmemenin getirdiği bilinçsizliktir. Bilinçsizlikten mutluluk doğamaz. Dünyada binlerce yıldır güzel şeyler olduğu gibi; yanlış olarak görülen, üzüntü veren şeyler de oldu, oluyor. Bunları bilmek bize mutsuzluk değil, özgürlük getirir.

Cahilken, seçim şansınız yoktur. Öğrenmeye başladığınızda, seçme ve değiştirme fırsatınız olur.

Sanırım 52 Küçük Değişiklik‘in en yoğun yazılarından biri oldu. Bence en önemlilerinden de. Eğer bu 52 tavsiyeden sadece ikisini uygulayacaksanız, biri bu hafta, biri de açık fikirli olmakla ilgili olan 23. Hafta olmalı. Zaten bu ikisi gelince diğerleri de çorap söküğü gibi takip edecek. 🙂

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.