52 Küçük Değişiklik 25. Hafta: Uzaklaş.

Bu haftanın küçük değişikliği, benim için biraz zor bir konu.

Özellikle de ayın belli günlerinde. 🙂

Öyle ki, bu yazıyı yazmayı bile günün sonuna bıraktım, çünkü tam olarak nasıl anlatacağımı bilemedim.

Zihin İçin 52 Küçük Değişiklik (52 Small Changes for the Mind) kitabından her hafta küçük bir değişiklik paylaşıyorum biliyorsunuz. Bu hafta yazar Blumenthal  batılı ailelerin çocuklarına verdiği “Time-Out” (Uzaklaştırma) diye bir cezadan bahsetmiş. Hollywood filmlerinde de görürüz, çocuk yaramazlık yapınca odasına gönderilir. Çocuklara ne kadar faydalı olduğu tartışılır, ama kendimize de böyle bir uzaklaştırma versek nasıl olur diye soruyor yazar.

Ben sinirlendiğim konunun üstüne gidiyorum genelde. Şunu da fark ettim, öğrencilerime ya da arkadaşlarıma sinirlensem de daha düzeyli tepkiler veriyorum (süper ego devrede muhtemelen), ama iş kendi aileme gelince ipin ucunu kaçırabiliyorum. Yakın olduklarımı daha fazla kırıyorum. Ama saman alevi gibi derler ya, patlayan öfkem birkaç dakika sonra geçiyor, karşı tarafı üzmekle kalıyorum.

Bu sırada onları kırmak yerine, kendime birkaç dakika uzaklaştırma versem, geri geldiğimde hem kendi sinirim geçebilir hem karşımdakinin. Dahası, gerginlik yaratan konunun saçma bir konu olduğunu da görebilirim. Ama hormonlarım, egom, ne derseniz deyin, bana o an tepki ver, bağır, çağır diye beni itiyor. Buna karşı koyup sakinleşmek büyük bir mücadele. Fakat bu duyguların ve bu mücadelenin farkına varmak bile benim için büyük bir adım oldu.

Düşünsene, onca yıl yaşıyorsun, daha nasıl hissettiğini ve nelere neden, nasıl tepki verdiğini bile bilmiyorsun. Kendimi tanımak ne kadar zor olabilir, derdim ergenlik döneminde, birkaç ay sonra otuz yaşımı dolduracağım, kendimi tanımanın hâlâ en başındayım,  ancak taş gibi ağır olan kapıyı açabildim. Oda henüz kapkaranlık. 🙂

Siz de duygularınızla böyle bir mücadele veriyor musunuz? Ne durumdasınız? Bu hafta tepkilerimi daha iyi gözlemleyip sorumluluk almaya çalışacağım.

Bu arada ara ara bana gelen Gymnopedie aşkını sizinle de paylaşayım. Bu yazıyı yazarken bunu dinliyorum. Satie’nin müziğinin bende kesinlikle sakinleştirici etkisi var.

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 25. Hafta: Uzaklaş.”

 1. Merhaba.. Yazılarınız mail kutuma geldiği için düzenli takip ediyorum. Devlette 29 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum, yeni bir dönem ve yeni bir düzen başlıyor. Bodrum’da küçük bahçeli bir ev kiraladık. Artık çoğunlukla orada olacağım. Eşimle Ankara-Bodrum arası gidiş geliş şeklinde bir trafiğimiz olacak. Çünkü o emekli değil, bir süre daha Ankara’da olmak işlerini sürdürmek durumunda. Bunun bazı zorlukları olacak elbette. Yeni bir yer yeni bir hayat konusunda oldukça tecrübelisiniz. Bu anlamda fikirlerinizi gözlemlerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz. Teşekkür ederiz sevgilerimizle

  Liked by 2 people

  1. Merhaba Şule Hanım 🙂 Okuduklarımı takip etmenize çok sevindim.
   Siz benden çok daha fazla hayat tecrübesine sahipsiniz ama, yeni bir yere taşınmak ile ilgili şunu söyleyebilirim size: Bu vesileyle Bodrum’da çok daha ferah ve basit bir yaşam kurabilirsiniz. Ankara’nın negatifliğini üzerinizden atmak çok iyi gelecek size eminim (laf aramızda, sadece Ankara’nın negatif insanlarından kurtulmak bile iyi gelecek). Yeni eşya alırken, içinize neşe katan eşyalar almaya çalışın, ama çok fazla renk cümbüşüne boğmayın. Yerleşmeden her şeyi almaya kalkmayın, ihtiyacınız oldukça yavaş yavaş tamamlayın. Bir gün ihtiyacım olur diye aldığımız şeylerin çoğu dolapta duruyor. Zaten zamanınızın çoğu kış ayları dışında bahçede geçecek 🙂 Ah ne güzel olur bahçe domatesi, biberi. Birkaç meyve ağacı da varsa hele..
   Eşiniz size tam anlamıyla katılıncaya kadar sizin de biraz içe dönme ve kendinizi dinleme fırsatınız olur. Bodrum’da Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği kurslara da katılın, annem emekli olduktan sonra İzmir’de yoga ve dikiş kurslarına gidiyor, ufkunu çok genişletti.
   Deniz kenarında küçük bahçeli bir ev, annemle babamın da hayali. Umarım çok mutlu eder sizi, sevgilerimi ve iyi dileklerimi yolluyorum size 🙂

   Liked by 1 person

 2. İki saat çalışmalarıma eşlik edecek Satie. Ne güzel oldu. Sağ olun.

  Ben de 46 yaşındayım ve hâlâ kendim hakkında yeni şeyler öğrenebilmenin heyecanıyla coşuyorum. Yazılardaki tüm o sorgulamalar da onun eseri zaten. Hala fikirlerimi anlamaya çalışıyor, pek çok kez kendimi dürtüp yapamayacağımı düşündüğüm şeylere zorluyor, zaman zaman da bakış açımı değiştirmeye çabalıyorum. Durumu resmedişinize bayıldım: “Ancak taş gibi ağır olan kapıyı açabildim. Oda henüz kapkaranlık.”

  Ellerinize sağlık…

  Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.