52 Küçük Değişiklik 23. Hafta: Açık Fikirli Ol

Kişisel gelişiminiz için, hemen, şimdi yapabileceğiniz bir şey var.

Hem de öyle kitaplara, videolara, gurulara ihtiyacınız yok.

Kendiniz ve dünya için yapabileceğiniz en güzel şey, açık fikirli olmak.

Dünyada nerede acı, kötülük varsa bana sorarsanız dar fikirli olmaktan kaynaklanıyor. İnançlarımıza (sadece dini değil, sağlıkla ilgili, psikoloji ile ilgili, insan ilişkileri, iyi insan olmak ile de) körü körüne bağlanıyor, onları savunuyor, kabul ettirmeye çalışıyoruz. Bu uğurda insanları kırıyor, üzüyor, öldürüyoruz hatta. Terör örgütlerinden tutun çocuğunuzla ilişkinize kadar her konuyu ilgilendiriyor bu.

Şimdi diyorsanız ki, ben zaten açık fikirliyim, düşünün: En son ne zaman biriyle fikir tartışmasına girdiniz? İşlerin sizin düşündüğünüz gibi gitmesinin en doğru yol olduğunu düşündünüz? Ya da tersten sorayım, en son ne zaman dini, politik, ya da yaşam tarzı olarak sizden farklı düşüncelere sahip bir insana, sinir olduğunuz, gıcık olduğunuz bir insana, sen anlat, ben dinleyeyim dediniz, sözünü kesmeden?

En son ne zaman bir konuda haksız olduğunuzu kabul ettiniz? Hatta mesela, en son ne zaman yeni bir yemek denediniz, ya da en son ne zaman, akşamları televizyon seyretmekten, bilgisayar başında oturmaktan daha eğlenceli bir aktivite olabileceğini düşündünüz?

İnsanın dar görüşlü olduğunu kabullenememesi, aslında dar görüşlülüğün en büyük göstergesi. Benim de herkes gibi dar görüşlü olduğum, insanlarda tahammül edemediğim noktalar var. Dar görüşlülükle ilgili en büyük problem, aynı görüşleri, aynı rutinleri kendimize tekrarladıkça beynimize resmen yapacak bir iş bırakmıyor olmamız. En doğru yaşam yolunu bulduğumuzu düşündüğümüz an, otopilota bağladığımız an bizim için gelişme duruyor. O zaman da Alzheimer, bunama gibi hastalıklar kaçınılmaz oluyor, bu aynı hiç kullanılmayan bir vosvosun paslanıp, düzenli kullanılanın pırıl pırıl olması gibi. Beyin bedava, kullanması biraz uğraşlı tabii 🙂

old volkswagen, minimalist gunluk
mis gibi pırıl pırıl beyin için, accık kendini aç bebeğim. 🙂

Bu hafta etrafınızdaki herkese ve her şeye karşı açık fikirli olmaya çalışalım. Akıl veren değil, alan olalım bu hafta. Hem doğanın hem diğer insanların bize öğretebileceği çok şey var. Kendimizi açalım, insanların fikirlerini, neden böyle düşündüklerini anlamaya çalışalım.

Başta söylediğimi tekrar söyleyeceğim. Kendinizi geliştirmek için kitaplar hatmetmenize, workshoplara katılmanıza gerek yok. Hatta açık fikirli değilseniz zaten bunların hiçbir faydası olmayacaktır. Yaşam alanınıza giren her şeye kulak kabartın, yargılamadan. Yargılayanı bile yargılamamaya çalışın (Benim hâlâ zorlandığım bir konu.). Bakalım hayatınızda neler değişecek?

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

6 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 23. Hafta: Açık Fikirli Ol”

 1. Açık fikirli olmayı felsefe üzerinden açmaya çalışırsak herhalde eleştiriye açık olmak olarak formüle edebiliriz. Eleştirinin bizde kötü bir şöhreti var. Ama eleştiri antitez olmak ya da iddiayı ortadan kaldırmak zorunda değil. Argümantasyonu pekala bir senteze taşıyabiliriz ve zaten antitezden kasıt da bu olmalı. Gene aynı şekilde bir genellemenin istisnalarını aramak onu her zaman geçersiz kılmayabilir, ayaklarını yere basar hale de getirebilir ve o iddianın gerekçelerini sağlamlaştırır. Gene düşüncenin derinleşmesi, zamana uygun hale gelmesi, tekil olaya uygun olarak yorumlanması hep eleştiri ile mümkün. Eleştiri için her zaman bir başkasına gerek yok. Kendi düşüncemizi ve onun gerekçelerini kendimiz de sorgulayabiliriz. Neticede sanırım aklın namusu gerekçelere gösterdiği özen ve eleştiriye olan açıklıkta,

  Liked by 2 people

  1. Enis yorumunu okuduğumda aklıma ilk gelen kelime Hegel oldu, Hegel felsefesinden ne hatırlıyorsun diye sorma, en az on sene geçti üzerinden okuyalı 🙂. Ama şunu biliyorum ki, tezlerin, antitezlerin, ve hatta sentezlerin ötesinde, dualitenin ötesinde bir şey var. Bu iyi bir başlangıç olsa da bir yaşam tarzı olmak için fazla katı ve kendi içinde açık fikirliliğe yer yok gibi geliyor bana.
   Yani olguları tezler olarak açıklamaktansa yargısızca nötr bir gözle bakmaya çalışabilmek bence açık fikirli olmak. Çünkü tez de, antitez de, eleştiri de nihayetinde yargılardan oluşuyor.
   Benim anladığım açık fikirlilik eleştiriye tamamen açık olmakla birlikte, kendini savunmanı söyleyen zihne bile, dur bir dakika, savunmaktansa, neden böyle bir eleştiri olduğunu anlamaya çalışmak. Kendi içimizdeki algılar, düşünceler, hisler için de geçerli aynısı. Beni düşündürdüğün için teşekkür ederim ☺️

   Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.