52 Küçük Değişiklik 21. Hafta: Zamanı Bir Kutuya Koy

Bu haftanın küçük değişikliği, zamanı bir kutuya koymak.

Zaman yönetimi hakkında daha önce de konuşmuştuk, fakat bu kavramla yeni karşılaşıyorum: timeboxing, yani zamanı bir kutuya koymak.

Ana fikir şu: Yapmanız gereken iş için kendinize sadece zamansal bir hedef koyuyorsunuz. Mesela bu yazıyı 25 dakikada yazacağım. Kendime bu hedefi koydum ve telefonumu sessize aldım, rahatlatıcı bir müzik açtım ve yazmaya başladım. Aklıma gelen diğer işler var tabii (işle ilgili araştırmam gereken bir konu, öğrencilerin notları, yarının ders hazırlığı vesaire). Ama bu 25 dakika boyunca dikkatimi bunlara vermemeyi seçiyorum.

Peki yirmi beş dakikanın sonunda iş bitmezse ne olacak? İki seçenek var: Eğer bu beni yıpratan bir işse, başka bir sürü işim varsa ve bu iş bekleyebilirse, o zaman ara verip başka bir işe devam edebilirim. Ama İkigai’de bahsedildiği gibi “akış” haline geçtiysem, o zaman durmadan o işe devam edebilirim.

Böylece hem verimliliği arttırmış olurum, hem de eğer süre sonunda çok sıkıldıysam, bugünlük o iş için yeteri kadar emek verdiğini bilirim, içim rahat eder.

Bu yöntemi ne için kullanabilirsiniz? Eğer yaratıcı bir iş yapıyorsanız ama bazen tıkanmalar yaşıyorsanız bu yöntem birebir. Bu işle her gün, belki de aynı saatte ilgilenmek için kendinize randevu verin. O saatte, içinizden hiç gelmese de masanızın başına oturun. İlham gelse de, gelmese de. Ye Dua Et Sev‘in yazarı Elizabeth Gilbert‘ın yaratıcılık için en büyük tavsiyesi bu: Show Up and Be Ready. Her gün aynı saatte, bilgisayardaki dosyayı açıp, kendini yargılamadan yazıyormuş.

Bu aynı zamanda öğrenciler için de çok iyi bir yöntem. Ödev yaparken, sınavlara çalışırken, araştırma ya da tez yazarken rahatlıkla kullanılabilir. Mesela tez yazarken, bu hafta literatür taramasını bitireceğim derseniz büyük ihtimalle gereğinden büyük bir hedef koymuş, erteleme davranışına sebep olmuş olursunuz. Ama bu hafta her gün bir saat literatür taramasına vakit ayıracağım derseniz, ve o günlerden birkaçında, akış’ı yakalayıp bir saat sonrasında bile çalışmaya devam etmeye hevesiniz varsa büyük bir yol kat etmiş olursunuz.

Bu yöntem minimalizm ve azaltmada da çok işinize yarayabilir. Minimalizmle ilgili birçok kitapta da bu yöntem tavsiye ediliyor. Mesela sadeleşme programınızı odalara, ya da kategorilere göre ayırdınız. Bir kategoriyle bir-iki günden fazla ilgilenirseniz canınız sıkılabilir, süreci ortada bırakabilirsiniz. Bugün mutfak eşyalarını elden geçirin, yarın giysilerinizi. Giysiler bugün bitmedi mi? Mükemmel olana kadar azaltmanıza gerek yok. Bir dahakine bitirirsiniz.

Bu alışkanlığı kazanmak gördüğünüz gibi mükemmeliyetçiliğimizi de biraz köreltmemizi gerektiriyor. Mükemmeliyetçiliği köreltmek için de özşefkati geliştirmek gerek. Bize küçükken öğretmediler ama, kendine şefkat duymak neyse ki öğrenilebilir bir marifet. Zamanı kutuya koymak, bitmemiş işler yüzünden kendimize acımak yerine kendimize şefkat duymayı öğrenmenin bir başka yolu.

not: normalde bir yazıyı yazmak ve düzenlemek en az bir saatimi alıyordu. Şu an yazının başında kurduğum saatin çalmasına yarım dakika kaldı. Kendini zamanla kısıtlamak gerçekten işe yarıyor. 🙂

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 21. Hafta: Zamanı Bir Kutuya Koy”

  1. Çok güzel bir yazı. Diğer adımlara devam ediyor musunuz? Alışkanlık haline gelen adım var mı? her hafta yeni adıma mı odaklanıyorsunuz?

    Liked by 1 person

    1. Her hafta yeni adıma daha çok odaklanıyorum ama diğerlerine de devam etmeye niyet ediyorum. Örneğin her gün olmasa da haftanın 3 günü günlük tutuyorum. Eskiden günde 3-4 bardak kahve içerken şimdi yeşil çayı daha çok tüketiyorum. Kahve tüketimim haftada 3-4 bardağa düştü. 🙂 Mental alışkanlıklar da, zaman yönetimi alışkanlıkları da bir haftadan çok daha uzun vadeler gerektiriyor. Ama yavaş yavaş hepsinde ilerliyorum, bana çok şey katıyor bu küçük değişiklikler.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.