Her Şeyi Kutsal Görebilmek (Çeviri)

zen habits adlı internet sitesini belki duymuşsunuzdur. Benim de yazdığım iki konu olan minimalizm ve bilinçli farkındalık konularındaki en eski ve en tutarlı bloglardan biri. Blogun sahibi Leo Babauta 6 çocuğuyla basit bir yaşam serüvenini blogunda 2005’ten beri paylaşıyor. İngilizce biliyorsanız bloguna abone olmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Bilmiyorsanız ben varım :). Arada bir Leo’nun yazılarını çevirmeye çalışacağım çünkü yazdıklarını çok faydalı buluyorum. Yazdığı hiçbir şey için telif hakkı istemiyor, yazılarının özgürce kullanılmasına izin veriyor, bu nedenle telif hakkı söz konusu olmadan çevirebiliyorum.

Daha önce Vazgeç manifestosunu çevirmiştim, buradan okuyabilirsiniz.

Bugün yazmış olduğu yazı da bu haftaki küçük değişikliğin tam üstüne geldi. 52 Küçük Değişiklik‘te bu haftanın konusu insanların içindeki iyiyi görmek üzerineydi. Ben de bu hafta öğrencilerime odaklandım, ama ne yalan söyleyeyim uygulamakta zorluk çekiyorum biraz. Leo’nun yazısı çok iyi geldi, sizlerin de faydalanacağını düşündüğüm için çevirmeye karar verdim. Buyrunuz efendim.

Her Şeyi Kutsal Görebilmek (Çeviri)

Sabah uyandığımızda, çoğumuz hemen telefonumuza ya da bilgisayarımıza sarılıyor, mesajları kontrol ediyor, cevapları yazıyor, otopilotta online dünyaya geçiyoruz.

Günümüz de böyle geçiyor, yapabildiğimiz kadar stresle başa çıkmaya çalışıyor, bazen strese yenik düşüyor ve farkında olmadan günlerimizi sonlandırıyoruz.

Çoğu zaman, işler tıkırında. İdare ediyoruz. İyi günlerde, her şey güzel gidiyor. Kötü günlerde, strese teslim oluyoruz.

Peki ya her şeyi büyülü bir biçimde değiştirebilseydik?

Gördüğümüz her şeye, her insana bakış biçimimizi değiştirsebilseydik – kendimiz de dahil olmak üzere- ne olurdu?

Bir deneyin: Etrafınızdaki her şeyi kutsal olarak görmeye çalışın.

Bakın neler oluyor.

 

Kabul etmeliyim ki kutsal kelimesi kulağa dinle alakalı gibi gelebilir (Türkçe kutsal kelimesi, Kudüs şehrinin ilahi kabul edilmesinden türemiş). Fakat hayatın ne kadar kutsal olduğunu görebilmek için dindar olmaya gerek yok.

Şu anda var olmamızın bile ne kadar çılgınca bir şey olduğunu fark ederseniz, var olan her şey, herkes size kutsal görünecektir. Evrenin nasıl mucizevi olduğu, dışarıya baktığımızda hayatın nasıl aktığı, ağaçlar, hayvanlar, gün ışığının huzmeleri, ve bizim bunları algılayabiliyor, başkalarıyla paylaşabiliyor oluşumuz… Bir inancın olmasa bile, bunun kutsal ve hatta ilahi olduğunu idrak edebilirsin.

 

Algını bu yönde değiştirirsen,

  • Hiçbir şey öylesine oluyor gibi gelmeyecek. Her şeyin ve her olayın içindeki güzelliği ve kutsallığı görebileceksin.
  • Başka birini kutsal olarak görürsen, o kişiye daha saygılı ve hatta sevgi dolu davranabilirsin, ruhundaki güzellikleri ya da kırılmışlıkları daha iyi görebilir, o kişiyi tanıdığın için minnettar olabilirsin.
  • Eşyaları kutsal olarak görürsen, onları kaybetmez, çöpe atmaz, çabuk eskitmezsin. İlgi gösterirsin.
  • İşini kutsal olarak görürsen, onu bir yük olarak değil, bir armağan olarak görebilirsin. İşini çabucak bitirip kaytarmayı düşünmek yerine ona dört kolla sarılırsın.
  • Kendini kutsal olarak görürsen, içindeki iyiliği görebilirsin. Kendine daha iyi bakar, sağlıklı beslenir, yaşam tarzını iyileştirmeye çalışırsın.
  • Etrafındaki dünyayı kutsal görmeye başlarsan, her şey sana bir mucize gibi gelmeye başlar. Bu büyülü varoluşu her defasında alkışlamak istersin. Her şeyin bir amacı olduğunu, senin bir amacın olduğunu görmeye başlarsın.

Etrafındaki her şeye ve herkese ilgi ve takdirle bak. Eşyaya, insana, doğaya saygılı ol. Etrafındaki herkesle sanki kutsal biriyle iletişim kuruyormuş gibi, dikkatle ve özenle konuş. Ve en sonunda, kendine de bu harika evrenin bir parçası olarak, kutsal bir armağan olarak bak.

İşte büyülü değişim bu, ve ona ne zaman istersen ulaşabilirsin.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.