52 Küçük Değişiklik 8. Hafta: Meditasyon

Bugün meditasyondan konuşacağım için epey heyecanlıyım aslında. Uzun zamandır etrafında dolandığım ama konuşmaya henüz cesaret edemediğim bir konu meditasyon. Maalesef henüz alışkanlık haline getirebilmiş değilim, aslında neredeyse her gün meditasyon yapıyorum; yalnızca düzenli bir rutine oturmuş değil.

İki yıl önce bu bloga başlamamın ardında da meditasyon ve bilinçli farkındalık yatıyor aslında. Minimalizmle ilk tanıştığım aylarda, özellikle evde, deli gibi  Konmari metodu, azaltma vb. konularda video seyrediyordum. Bir gün ütü yaparken açtım tableti karşıma. Kendi kendine üç beş dakikalık videolar bittikçe bir sonrakine geçiyor. Karşıma şu video çıktı:

Marie Kondo hayatımı düzenleme ve fiziksel çevremi basitleştirme konusunda değiştirdiyse, Leo Gura da beni hayatıma yukarıdan bakmamı sağlayarak geri dönülemiyecek şekilde değiştirdi. Mindfulness, yani birçok psikolog gibi benim de bilinçli farkındalık dediğim kavramla ve meditasyonla tanışmamı sağladı. Beni mental minimalizmle tanıştırarak her şeye bambaşka bir bakış açısıyla bakmamı sağladı Leo. Keşke vaktim ve çeviri yeteneğim olsa da şu videoyu Türkçe’ye çevirebilsem (daha önce Leo’nun daha kısa bir videosunu çevirmeye kalktım ve sonuç rezaletti. Benden çevirmen olmuyormuş).

Peki şimdi meditasyonla, bilinçli farkındalıkla minimalizmin ne alakası var, dediğinizi duyar gibiyim. Aslında beni en başından takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ki ben en az minimalizm kadar bilinçli farkındalık üzerine de karalıyorum. Ama bu konuda maalesef insanın hissettiklerini yazması fiziksel minimalizm kadar kolay olmuyor.

Bu hafta bu konuda kafanızı ütüleyeceğim, o yüzden kendi hikayemi şimdilik bir yana bırakıp bu yazıyı biraz kısa tutacağım. Meditasyon nedir, ne değildir, onlardan konuşalım biraz.

Öncelikle, meditasyon bir dine ait değildir.

Meditasyonun, dinle, dua ile hiçbir alakası yok. Dindar olmak ya da inançsız olmak meditasyona engel değil. Meditasyonun amacı, kendi bilincinizi tanımak. Bu nedenle Buda gibi bağdaş kurarak oturmak zorunda değilsiniz. Hatta çoğu zaman en rahat ve dik oturma şekli olan sandalyede oturma öneriliyor.

Meditasyonun amacı nedir?

Meditasyonun amacı, dediğim gibi öncelikle kendini, bilincini tanımak. Anda olmak, konsantrasyonu ve odağı arttırmak, zihnimize hakim olabilmek. Gün içinde biz farkında olmadan zihnimiz bir yerlere uçup gidiyor. Bazen geçmişe, çoğu zaman gelecek ihtimallere kayıyor düşüncelerimiz. Meditasyon bizi her neredeysek alıp buraya getiriyor.

Meditasyonun faydaları neler?

Zihin berraklığı, hafızada gelişme, kaygı ve agresyonda azalma meditasyonun bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları. Sporcular, müzisyenler büyük performanslardan önce meditasyon yapıyor, bazen iki saate varan uzun süreler.

Benim için, önce de belirttiğim gibi en önemli faydası kendimi tanımak, bilincimi izlemek oluyor. Bilinci matruşkaya benzetiyorum bazen, içine girdik mi çıkmak zor. Bunun üzerine yazacağım.

Meditasyon düşünmemek mi? Tam sessizlik mi?

Hiç de değil. Belki usta haline gelirsek bir gün, tam sessizliği yaşayabiliriz. Ama ulaşmanız gereken bir yer yok. Nereye gidersen, oradasındır, demiş Jon Kabat-Zinn (wherever you go, there you are). Şu anda, olduğun halinle zaten bütünsün. Sadece bunu hissetmen gerekiyor.

Meditasyon teknikleri neler?

Leo Gura’nın en sevdiği yöntemlerden biri, 20 dakika boyunca hiçbir şey yapmamak. Hareketsiz bir yirmi dakika. Sadece zihninin gittiği yeri izliyorsun. Zihnine dur demek de bir şey yapmaya girdiği için bunu da yapmamaya çalışıyorsun. Ama bir şey yapmamaya çalışmak da bir şey yapmak. Dedim ya, matruşka gibi diye. 🙂

Çok popüler yöntemlerden biri nefesini çapa olarak kabul etmek. Nefesine saplanıp onu takip ediyorsun. Zihnin birçok yere gidip gelse de, sen bedeninde nefesi takip etmeye devam ediyorsun.

Başka bir yöntem de vücut tarama. Bu özellikle gece uyumadan önce, uzanarak yapılabilir. Baştan ya da ayaktan başlayarak, tüm vücutu yavaş yavaş odaklanarak hissetmek. Orada bir rahatsızlık varsa rahatlamaya çalışarak.

Dediklerimin hepsi, ve daha birçok meditasyon türü ile ilgili artık youtube sağolsun sayısız meditasyon örneği bulabilirsiniz. Maalesef Türkçe videoların sayısı daha az ama gittikçe artıyor. Hatta telefon uygulamaları bile var. Birkaç farklı çeşit deneyip sevdiğinizi bulabilirsiniz.

Bu bahsettiğim pratiklere formal meditasyon adı veriliyor. Bir de bunun daha serbest olanı var ki, günün her saatinde, boşluk bulduğunuz, aklınıza gelen her anda kullanabilirsiniz. Şimdiye dönmek, geçmiş ve geleceğin bağlarından uzak, anı, nefesi, içinizdeki sizi keşfetmek (burada ney ya da yanık bir hint müziği girsin) Böyle konuşunca da kendimi televizyona çıkıp ürün satanlar gibi hissettim! Dedim ya, anlatmakla olmuyor, kendiniz yaşamanız lazım diye. Bu hafta beş dakika bile olsa meditasyon yapmayı deneyin. Otobüste, yatakta, tek başınıza kaldığınız herhangi bir anda olabilir. Ben de fırsat bulduğum zamanların yanı sıra her gün yatmadan önce 15-20 dakika yapmaya çalışacağım.

Deneyimlerinizi duymak isterim, bana yazın. 🙂

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

7 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 8. Hafta: Meditasyon”

  1. videoyu seyrettim ve bayıldım. sadece ilişkileri azaltın , insanlarla beraber olun kısmını anlayamadım. düşünmem lazım. anladıysan yardımcı olursan sevinirim

    Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.