52 Küçük Değişiklik 5. Hafta: Liste İnsanı Ol.

52 küçük değişiklik benim için çok iyi gidiyor. İlk defa okuyanlar için kısaca özetleyeyim: 52 Small Changes for The Mind kitabı, hayattan daha çok zevk almak ve zihnimizi geliştirmek için her hafta hayatımızda küçük bir değişiklik yapmamızı öneriyor. Amaç bu değişiklikleri bir hafta uygulayıp bırakmak değil, hayatımıza alışkanlık olarak kazandırıp devamlılığını sağlamak.

 1. hafta, günlük tutmaya başladım.
 2. hafta, müziğe hayatımda bilinçli bir şekilde yer verdim (beklediğimden çok daha verimli oldu).
 3. hafta, korkmadan gülümsemeye başladım (ki benim için çok yeni bir şey değildi 🙂 ).
 4. hafta, haftalık hedefler belirlemeye başladım. Öyle büyük değil, masayı derli toplu tutmak kadar kolay hedefler. Her hafta evimin bir köşesinde uygulamaya devam edeceğim.
 5. hafta, ki bu hafta oluyor, konumuz liste tutmak.

cathryn-lavery-67852-unsplash

Bilmem siz liste yapmayı sever misiniz… Ben genelde liste yapmayı pek sevmem. Hatta bazen yapacaklar listesi yapınca hiçbirini uygulamayacakmışım gibi bir hisse kapılırım. Sanırım yazılı olarak görmek korkutuyor beni. Bu nedenle de bullet journal olayını konsept olarak çok sevsem de bir türlü tutturamadım. Bu işin bir sırrı var ama ben bilmiyormuşum gibi hissediyorum bazen.

Bu sene, diğer senelere nazaran daha tutarlı bir şekilde bir ajandaya sahibim gerçi, bu liste tutmak sayılırsa. Aslında bu sene ajanda almayacağım, her seferinde heveslenip sonra Şubat’tan itibaren bırakıyorum diyordum kendime. Ama öğrencimden çok güzel bir ajanda hediye geldi, seve seve kullanıyorum. Hatta ajandada mevcut olan haftalık hedefler kısmı da boştu ama artık bu haftalık değişimlerimi oraya yazıyorum.

c70f9e6ac6b37c61cbe919d2ef8c1513
Bu sene kullandığım, bana ajanda kullanmayı sevdiren ajanda. 🙂

Kitapta birkaç akademik çalışmaya da yer verilmiş. Mesela The How of Happiness adlı kitabın yazarı Dr. Lyubomirsky çalışan hafızada en fazla 7-9 tane bilgiyi tutabileceğimizi söylüyor. Yazdığımız zaman her şeyi aklımızda tutma derdinden kurtuluyor ve yapmakta olduğumuz işe odaklanabiliyoruz.

Hangi Formatta Liste Tutmalı:

thought-catalog-214785-unsplash.jpg

Bu da benim kafamı karıştırıyor, çünkü şu anda iki sistemi de deniyorum. Apple’ın kendi reminders uygulaması bu aralar gönlümü çelmiş durumda, çünkü hem telefondan hem de çalışırken icloud.com’dan ekleme çıkarma yapabiliyorum. Ama defterde yaparsam defteri taşıma derdi var, çünkü günde ortalama 5 km yürüyorum. Kitapta da yavaş yavaş dijitale geçiyorum. Fakat bir yanım da romantik, biliyorsunuz dolma kalemler ve elyazısı vazgeçilmezlerimden. Onları da kullanabilmek ve yaratıcılığımı da kullanmak istiyorum. Belki iş ve ev için ayrı formatlar tutabilirim. Bu hafta enerjimi bu dilemmayı çözmeye harcayacağım.

Eminim okuyanlarım arasında liste tutmada benden çok daha becerikli olanlarınız var. Benimle yöntemlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

photo credit: unsplash + fabooks

bu arada instagram’da minimalist günlüğü takip edebilirsiniz. 🙂

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

11 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 5. Hafta: Liste İnsanı Ol.”

 1. Hayatım boyunca hep liste yaptım, herşey için, günlük işler, aylık hatta senelik planlar yaptım. Kendimi geliştirme ve gerçekleme yönünde de yaptım. Ama sadece günlük veya en falz haftalık planlarımı uygulayabildim. Plan veya liste yöntemini uygulama aşamasında sınıfta kalıyorum.

  Liked by 1 person

  1. Ben de hep böyleydim ama bu hafta bu liste işini sevmeye başladım 🙂 herkesin tarzı farklı bu konuda, sanırım ben en konuya göre kategorize etmeyi daha çok sevdim, ama kendime bir süreç belirlemeden. İş, kişisel bakım, yemek, alışveriş gibi listeler yaptım. Bir de böyle dene, belki bu sefer olur 🙂

   Like

 2. Sürekli listeler yaparım, düzenlerim, zevkle üzerini çizerim. Yıllarca bu işte iyi olmadığımı düşünmüştüm. Şubata bile gelmeden terk edilen ajandalarla doluydu dolaplarım. Sonunda nihayet anladım ki sorun ajandalarda. Ajanda kullanamıyorum. Günlere ayrılmış minik defterlerle anlaşamıyorum. Masa takvimlerini (ajanda mı deniyor yoksa) kullanamıyorum. Sadece kendi sistemim, kendi defterlerim, kendi kağıtlarım olunca aşka geliyorum. Her iş için farklı renk kalem kullanıyorum. Farklı defter, farklı boyda kağıt, vs. Haftalık etkinlikler listelerim ayrı defterde. Yıllık/aylık/haftalık to do listlerim A4 kağıtlarda bir arada duruyor. Günlük yapılacaklar kağıdım ise not defteri boyutunda bir kağıt olup sürekli ortalıkta dolaşıyor add-drop için 😀 Biten işin üstünü yeşil kalemle çizmeye bayılıyorum. Dışarı çıkarken defterdeki bir bilgiye ihtiyacım olacaksa fotoğrafını çekiyorum. Çantamda zaten her zaman mnik bir not defteri oluyor

  Liked by 1 person

  1. Harika Özlem Hanım. Benim de aynı şekilde. Yazıda gösterdiğim güzel ajandayı bile kullanırken biraz zorlanıyorum çünkü zaten ağır olan çantamı bir de onunla ağırlaştırmak istemiyorum bazı günler. O yüzden uzun vade planları orada daha çok. Benim sistemim de oturduğunda sizinkine benzeyecek. 🙂

   Liked by 1 person

 3. Pardon, yanlışlıkla yollayıvermişim yanıtımı. Havada kaldı sonu. 🙂 Listeler gerçekten çok iş çıkarmayı sağlıyor. Kısa zamanda ayrıca. Motive edici oluyor. Sizin listeleri de çok seviyorum. Gerçekten fikir verici oluyor. Teşekkürler.

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.