52 Küçük Değişiklik 4. Hafta: Hedef Koy

estee-janssens-396889-unsplash
Photo by Estée Janssens on Unsplash

Bu haftanın küçük değişikliği, hedefler koymak. Bilmem siz hayatınızı hedefler koyarak mı, yoksa gelişine mi yaşıyorsunuz… Ben açıkçası daha çok gelişine yaşayanlardanım, hedefler koyma konusunda pek iyi değilim. Hatta hedef koyduğum zaman onu gerçekleştirme ihtimalim daha azmış gibi bir batıl inanca sahibim nedense… Bu hafta bunu kırmaya çalışacağım, kendime küçük hedefler koyarak.

 

“52 Small Changes For The Mind” kitabında hedef belirlemenin faydaları şöyle sıralanmış:

 

  1. Kendimize uygun hedefler seçtiğimizde, mutluluğun anahtarı olarak bilinen bağımsız düşünme yeteneğini geliştiririz.

 

  1. Özsaygımız gelişir, koyduğumuz hedeflere ulaştığımızda, kendimize olan inancımız artar ve sonraki hedefleri gerçekleştirmek için içimizdeki potansiyeli ortaya çıkarabiliriz.

 

  1. Hedefler koymak kendimizi komfor alanının dışına çıkmaya zorlar, böylece kendimizi birazcık zorlarsak neler yapabileceğimizi görebiliriz.

 

  1. Bir hedefimiz olduğunda yaşamak için bir amacımız olur. Özellikle emekli olmayla birlikte birçok insanda amaçsızlık sebebiyle depresyon görülebiliyor. Kendimize küçük hedefler koyarsak, ikigai yazısında da bahsettiğim gibi, bizi sabahları yataktan kaldıran bir amaç olabilir.

 

Nasıl olsa başlığımız 52 küçük değişiklik, değil mi? Ben bu haftanın hedefini gerçekten küçük, ama yıllardır tutarlı bir şekilde yapamadığım bir alışkanlığa ayıracağım: masaları düzenli tutmak! Evet, eşyamız çok az ama ne hikmetse ben hayatımın hiçbir döneminde masaların üzerini düzenli tutmayı başaramadım.

Şimdiki evimizde 3 masa var: Mutfak masası her zaman dağınık, üzerinde su bardakları, yıkanmış ve kurumayı bekleyen tencereler, tuz ve baharatlar, bazen de fıstık ezmesi, bal gibi kahvaltılıklar duruyor. Salon sehpasında ise bir ben yokum: boş fincanlar, ojeler, fişler, kuponlar, ne olduğunu bilmediğim birkaç şey daha. Küçük odada, güya bana çalışma masası olarak aldığımız masanın hali ise içler acısı: ütülenmeyi bekleyen giysiler, defterler, kalemler, mürekkepler… Zaten masaya bakınca insanın çalışası gelmiyor. Bu hafta ilk hedefim mutfak masasını her gün toplu tutmak, aldığım her şeyi geri dolaba yerleştirmek. Haftaya da diğer masalara el atacağım ama bir kerede büyük bir hedef belirleyip, hayal kırıklığına uğrayıp, eskiye geri dönmek istemiyorum. Yavaş bir ilerleme benim için yeterli. Bakalım ne kadar sonra bu bir alışkanlığa dönüşecek?

 

Bu hafta sizi de küçük bir hedef belirlemeye davet ediyorum. Benimle paylaşın, birbirimizi motive edelim 🙂 Bu arada ilk üç haftada bir gelişme varsa onları da dinlemek isterim.

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

4 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 4. Hafta: Hedef Koy”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.