52 Küçük Değişiklik 3. Hafta: Gülümse!

Ne kadar kolay geliyor değil mi? Halbuki gün içinde ne çok unutuyoruz gülümsemeyi, çünkü o kadar basit ki, bazen o kadar dikkati hak etmediğini düşünüyoruz. Bazıları da laubali olmaktan korkuyor.

rawpixel-com-423663-unsplash

Biliyorsunuz okuduğum “52 Small Changes for the Mind” adlı kitabı hafta hafta takip ediyorum. İlk hafta günlük tutmak, ikinci hafta hayatımıza müziği bilinçli olarak katmak ile ilgiliydi. İlk onbeş günün ikisinde günlük tutmayı unuttum, önceden olsa kendime kızar ve sonra tamamen bırakırdım. Ama yavaş yavaş kendime karşı daha şefkatli olmayı öğreniyorum. Öğrenci ödevi unuttuğunda bile kızmıyor, yarın getirirsin diyorum, kendime neden aynısını demeyeyim ki?

Müzik konusunda da bu son hafta en çok duygular konusunda farkındalığım arttı. Bugün mesela Türkçe müzik listemde Pinhani, Jehan Barbur, Kenan Doğulu gibi neşeli müzikler vardı. Hele Kenan Doğulu’nun Tencere Kapak şarkısını dinlerken modum baya yükselmişti. Fakat arkasına Pilli Bebek’in Olsun şarkısını koymuşum, bir an tüylerim diken diken oldu, şarkının sözleri içime işledi. Neşeli halden bir an karanlık bir ruh haline geçiş yaptım. Müzik ve sesler bu derece etkiliyor insanı yani. Bir korku filmini sessiz izlediğinizi düşünsenize. Tüm olay ses ve müzikte, yoksa hiç etkilenmezdik.

Sadece ve sadece minimalizm hakkında okumak isteyen bazı okurlarım ne alaka, bu değişikliklerin minimalizmle hiç alakası yok diyebilir. Fakat aslında ben bunların hepsinin minimalizmle ilgisini çok net görüyorum. Öncelikle bu iyi alışkanlıkların hepsi tüketimden uzaklaştırıp üretmeye yönlendiriyor. Tüketim dürtümüz azaldıkça, ister istemez daha minimalist ve üretken bir hayata geçiyoruz. Eşyalardan, parayla alınabilecek şeylerden değil hayatın kendisinden zevk almayı öğreniyoruz. Yalnızca azaltayım deyip olayın özünü deşmeyenler aslında eski alışkanlıklarını değiştirmedikleri için geri dönmeye çok yakınlar. Hayatta her şey birbirine ilintili, tek bir şeyi düzeltmeye de çalışsak neler neler çıkıyor altından, teker teker hepsine el atmak lazım.

Bu haftanın küçük değişikliği: Gülümse.

lotte-meijer-142578-unsplash

Gülümsemek önce kendimiz için önemli. Yapılan araştırmalarda, ne kadar kötü bir gün geçirirsek de, gülümsediğimizde mutluluk hormonları salgıladığımız tespit edilmiş. Hatta daha ilginç bir araştırmaya göre, kaşları çatılmasın diye botoks yapılan hastaların çok daha az sıklıkta negatif duygular yaşadığı görülmüş.

Biz gülersek, dünya gülmeye başlıyor. Yazar bu konuda içten gülenler ve gülmeyenleri ayırıyor. Bazıları bilirsiniz bir görevi yerine getiriyormuş gibi, nazik olmak için, ya da ikiyüzlü bir edayla gülümser. Benim burada bahsettiğim tabii içten bir gülümseme. İçten bir gülümseme bir kişinin gününü değiştirmeye yetebilir. Bazen birine yardım etmek için hiçbir şey yapamazsınız, ama gülümsemenizle o insana belki yapacağınız herhangi bir eylemden daha faydalı olmuşsunuzdur.

brooke-cagle-52215-unsplash

Yabancılara gülümsemek

Ben çocuklara çok gülümserim, komşulara çoğunlukla; ama sokakta her gördüğüme gülümseyen bir insan değilim. Bu hafta deneyeceğim, bakalım deli gibi mi algılayacaklar, yoksa herhangi bir karşılık görecek miyim?

Bu hafta etrafımızdaki tüm olumsuzluklara karşı biz olumlu olmayı, olayların ironik, komik yönlerini görmeye çalışalım. Kimbilir, belki kocaman bir kahkaha da koparırız!

Bu konuda tavsiyem iki TED konuşması:

Ron Gutman gülümsemenin bedenimizde ve zihnimizde bir şeyleri hareketi geçirdiğinden bahsediyor. Amy Cuddy olayı daha geniş alıp, nasıl hareket ediyorsan, bedenin seni öyle algılar diyor. İkisini de şiddetle tavsiye ediyorum.

Tencere Kapak şarkısının sözleriyle bitireyim:

Parti sen gülünce başlasın!

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

3 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 3. Hafta: Gülümse!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.