Hayatım Bir Film Olsaydı, Müziği Ne Olurdu?

markus-spiske-78531-unsplash

Bu hafta biliyorsunuz müzikle yatıp müzikle kalkıyorum. Son yıllarda hep aynı şeyleri dinlediğimden, ufkumu açmak açısından benim için çok yararlı bir hafta oldu. Ama kitapta belirtildiği gibi bu yeni müzikler dinleme ve kendime en uygun müzikleri bulma işini de bir alışkanlık haline getirmeye kararlıyım.

Yapmak istediklerimden biri de, dönüp dönüp dinlediğim şarkılardan kendime bir liste yapmaktı. Eğer hayatım bir film olsaydı, soundtrack’i ne olurdu diye düşündüm . Hayatımda büyük etkisi olan şarkılardan bir karışık kaset yaptim, buyrunuz. Ayıklamak biraz zor oldu ama içime sindi. Aynısını yapmaya sizi de davet ediyorum. 🙂

A Yüzü

Toto- Africa

Dünyanın en sacma klibine sahip (gerçi 80lerde hangi klip saçma değil) bu şarkıyı hep Koray’la arabada dinlerdik. Sonra nikah şarkımız da bu oldu.

Dido- Life For Rent

Dido’nun çoğu şarkısını çok sevsem de Life For Rent sözlerinden dolayı bu listeyi hak ediyor.

“Aldığımdam fazlasını hak etmiyorum,

Çünkü zaten sahip olduğum hiçbir şey, gerçekten benim değil.”

Tanita Tikaram: Twist in My Sobriety

Universitede karışık CDlerimin ilk şarkısı genellikle bu olurdu, dinlemekten de hiç bıkmadım. Doğduğum yılın şarkısı (wow, 30 yıllık yani 🙂 ) ama gunümüzde içinde olduğumuz ikiyüzlülüğü de çok güzel anlatıyor. Biz rahat yataklarımızda uyuyor, kitap okuyup haber seyrederek vicdanlarımızı rahatlatıyoruz. Aslında bizim rahat hayatımızın bedelini başkaları ödemek zorunda. Bunu düşünmek biraz acı veriyor ama arada hatırlatılmamız gerekiyor.

Beatles- Within You Without You

George Harrison’in yazmış olduğu bu şarkı neredeyse her dinlediğimde gözlerimi dolduruyor. Bunu yazdığı zaman “sessiz Beatle” olarak da bilinen Harrison, Beatles’tan ve şöhretten artik sıkılmış, yeni deneyimler yasamak istiyordu. Hindistan seyahatinde Hint spiritualizminden ve müziğinden o derece etkilenmiş ki bunu bu şarkıda yoğunlukla görebiliyoruz. Bu şarkı bende “aydınlanma deneyimi” dedikleri şeyi çağrıştırıyor.

Diyor ki ” Anlamaya calis, her sey senin icinde, kimse seni değiştiremez . Ve görmeye calis, o kadar küçüksün ki, hayat senin icinde, ve dışında akmaya devam ediyor.”

Depeche Mode- Enjoy the Silence

Depeche Mode benim icin lise yıllarım. Lisede daha sessiz ve asosyaldim. Belki de o yuzden bu şarkıyı bu kadar sevmistim. Ama hala sıkça dinlediğim şarkılar arasında. Şarkının sonundaki sessizlik de en sevdiğim kısımlarından biri.

“Kelimeler çok gereksiz, sadece zarar verebilirler.”

The Smiths: Bigmouth Strikes Again

Sessizlik lise yıllarımsa cok konuşmak da üniversite yıllarım olmalı. Üniversitede sonunda gerçekten”dost” diyebileceğim insanları bulunca, epey bir kafalarını ütüledim.

Bu şarkıyı ben şöyle yorumluyorum, Morrissey birine soylememesi gereken seyler soylemis (baya da agir seyler tabii, dislerin kirilasica, bayilana kadar sopa yiyesice gibi), sonra da bosbogazligindan gem vuruyor bu sarkida. Hatta insan irkindan olmamaliyim bile diyor, o kadar abartmamak lazim tabii ama bu sarki muzikalitesinin yaninda bana kendi bosbogazligimi da hatirlattigi icin seviyorum.

B Yuzu

Nazende Sevdigim- Figen Genc

Fazla soze ne hacet, bayiliyorum bu turkuye…

Kendine Zaman Ver

“Biraz uzaklaşınca anlaşılır eksikler

Biraz yakınlaşınca , görülür fazlalıklar…”

Bu şarkının sözleri bir harika dostum.

Zardan Adam: Hepsi Hepsi Hayat Nasil Olsa

Zardan Adam’i cok sever, cok dinlerdim üniversite yıllarında. Saçma grupların popüler olduğu Türk müzik piyasasında unutuldular ama ben hala severek dinliyorum.

Ezginin Günlüğü- Gelen Benim

Ezginin Günlüğü en fazla canlı dinlediğim grup olmalı. Hem müzikalite, hem anlamlı sözler… Bu şarkıyı sadece simgesel olarak seçtim, Ezginin Günlüğü direk hayatımın soundtrack’i olarak kullanılabilir 🙂.

Candan Erçetin-Arada Bir

“Arada bir bir yanım, kaçsam diyor uzağa,

Katsam diyor önüme, canımı yorganımı.”

Candan Erçetin de çok istememe rağmen canlı dinleme fırsatı bulamadığım bir sanatçı. Bu kadının tavrına, duruşuna, müziğine hastayım. Babam ilk “Elbette” albümünü almıştı da öyle tanımıştım. O kaset kaç bin defa dinlenmiştir bilmiyorum. Bu şarkı da daha çocukluğumdan beri beni çok etkilemiştir.

Athena: Ses Etme

Koray’la en sevdiğimiz şarkılardan biriyle başlamıştım, diğeriyle bitireyim. Athena’yı lisede cok severdim ama son albümlerinden uzaktım. Koray’ın bu şarkıyı arabada yüzlerce defa, bağıra bağıra dinlemesi sonucu ben de sevdim. Ses Etme, bana yeni sattığımız, benim araba kullanmayı öğrendiğim Mazda’mızı, ve 2017’nin baharında gittiğimiz Athena konserini, yağmura ragmen tepine tepine dans etmemizi hatırlatacak hep.

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

2 thoughts on “Hayatım Bir Film Olsaydı, Müziği Ne Olurdu?”

  1. Hayatıını anlat dense, anlatsan mutlaka bir şeyler eksik kalır, mana eksik kalır… Ama müzik öyle eksiksiz, öyle duygu dolu anlatıyormuş ki meğer insanı…bana yeni bir pencere açtın, sağol… ben de müzklerimi bulsam belki kendimi daha iyi anlarım… sağol.. çok teşekkürler…sevgiler sevgiyle kal, gülümse sana çok yakışıyor…

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.