52 Küçük Değişiklik 2. Hafta: Müziğin Sesini Aç

alice-moore-192521-unsplash
yazidak’ tum fotograflar, telif hakki olmayan ozgur gorsellerin bulundugu unsplash’ten.

Okumakta olduğum “52 Small Changes for the Mind” kitabı sayesinde 52 haftalık bir değişim programına başlamıştım hatırlarsanız. İlk haftanın konusu günlük tutmaktı. Ben onaltı yaşıma kadar düzenli günlük tutuyordum ama son on üç yıldır çeşitli defterler tutmama rağmen günlüğümün yüzünü çok nadir açıyordum. Geçen haftadan başlayarak günlük tutmayı bir alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum. İnstagramdaki ve buradaki yorumlardan da biliyorum ki sizlerden de başlayanlar oldu. 🙂 Umarım sizin için de benim kadar verimli geçmiştir.

 

İkinci haftanın konusu: Müziğin Sesini Aç.

Tesadüfen ilk iki konu da benim ergenlik yıllarında çok ilgilendiğim ama özellikle üniversiteden mezun olup çalışmaya başladıktan sonra tabiri caizse salladığım konular. Hâlâ ergenlikten kalma müziklerimi dinliyorum (bkz. the Cranberries, Dido, the Smiths vs.) (hatta bkz. her gün dinlediğim spotify listem). Yeni müzikler bulup deneyimleme konusunda biraz kötüyüm, yazı yazarken genelde Chopin, ama onun dışında bu listeyi dinliyorum çoğu zaman. En son ne zaman yeni bir albümü baştan sona dinlediğimi hatırlamıyorum bile. Ama bu hafta bunu kıracağım. 🙂

Birçoğumuz işe, okula giderken, alışveriş merkezlerinde, cafelerde müzik dinliyoruz ama ne kadarının farkındayız? Ruh halimizi nasıl etkilediğini görüyor muyuz? 80li yıllarda Dr. Van de Carr tarafından yapılan bir araştırmaya göre, müziğin etkisi daha anne rahminde başlıyor. O andan itibaren sesler ve müzik beynimizi şekillendirmeye devam ediyor.

Müzik beynimizdeki nörokimyasalları harekete geçiriyor. Yani bir anlamda ne dinliyorsak öyle hissetmeye başlıyoruz. Rahatlatıcı müzikler melotonin salgılayıp uykumuzu düzenlemeye, dopamin salgılayıp mutlu hissetmemize yardımcı olurken, sevmediğimiz ve rahat hissetmediğimiz müzikler dinlediğimizde amigdala harekete geçiyor, adrenalin salgılıyor ve beynin kaç ya da savaş tepkisi vermesini sağlıyor. Bu da stres ve kaygıya yol açabiliyor.

eric-nopanen-208576-unsplash.jpg

Bu yüzden bu hafta, nasıl müziklerin bize hitap ettiğini, hangi şarkıların modumuzu değiştirdiğini, bize enerji verdiğini ya da odaklanmayı sağladığına dikkat edelim. Bizi üzen, melankolik havalara sokan müzikler yerine bize göre daha pozitif çağrışımları olan şarkılardan yana olsun seçimimiz bu hafta.

Müzik dinlemenin kanıtlanmış faydaları:

Modu yükseltmek, stresi azaltmak, uykuyu düzenlemek, hafızayı ve bilişsel becerileri geliştirmek.

Benim fark ettiğim önemli bir faydası da dil öğrenimine katkıda bulunması. 2000 yılında evimize giren kablolu TV ile yabancı müzikle tanışmam, işte Enrique Iglesias olsun Alanis Morissette olsun Eminem olsun (farkındayım bu üçü ne kadar farklı, ama hâlâ severim üçünü de) benim İngilizceyi öğrenmemi çok kolaylaştırdı. Üçünün de çoğu şarkı sözünü ezbere bilirim, hatta Eminem’in şarkılarını hızla söylemeye çalışmak da bence çok faydalı oldu. Oturur çevirirdim bi de ben bunları, o zamanki günlüğümde şarkı sözü çevirileri ve ayrıntılı video anlatımları falan mevcut. 🙂 O yüzden öğrencilerime de hep İngilizce müzik dinlemelerini ve sözlerini araştırıp öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Ben kendime bu hafta başlamak ve sonrasında devam ettirmek üzere üç hedef belirledim:

 1. Radyoyu açmak yerine kendi hazırladığım müzik listelerini dinlemek ve onları ara ara radyo dinleyerek güncellemek. Ütü ve bulaşık gibi ev işlerini daha eğlenceli hale getirmek için özel bir liste yapmak.
 2. Yeni bir müzik türüne odaklanıp o türden yeni müzisyenler keşfetmek. Bu hafta R&B dinlemek istiyorum nedense. Sevdiğiniz R&B’ciler, ya da herhangi bir türden az bilinen bir müzisyen varsa tüm tavsiyelere açığım.
 3. Halihazırda öğrenmeye devam ettiğim Almanca ve Japonca dillerinde yeni sanatçılar bulup takip etmek.

Bu hafta kaliteli müzik dinlemek için tavsiyelerim:

 • Dinlediğiniz müzikleri, eğer müzikçalarınız yoksa telefonunuza indirin ve mümkünse reklamsız uygulamaları tercih edin. Youtube tercih etmemeye çalışın, hem ses kalitesi hem reklamların rahatsız ediciliği açısından. Hem de boşu boşuna internetten yiyor dışarıda. 🙂
 • Ben hem Spotify’ın hem de Apple Music’in paralı versiyonlarını denedim. Apple Music birazcık daha ucuz diye yaklaşık 1 yıl onu kullandım ama bir türlü sevemedim. Şu anda ikisi de aynı fiyat olduğu için Spotify’a geri döndüm, yıllık aldım hatta her ay ödemeyle uğraşmamak için. Hem ses kalitesinden, hem yapay zekasından çok çok memnunum. Keşfet ve çalma listesi bittikten sonra çıkan radyo kısmı çoğu zaman çok iyi oluyor (bu özellik Apple Music’te yok, keşfet kısmı da çok sınırlı, hep aynı kişileri öneriyor). Böylece app üzerinden yeni müzikler de keşfedebiliyorsunuz. Açıkçası verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor bence Spotify. Özellikle müzik dinlerken reklam çıkması beni deli ediyor, bunun için bile değer. Eğer telefondan dinliyorsanız bence paralı versiyonuna şans vermelisiniz.
 • Farklı aktiviteler için farklı müzikler seçebilirsiniz. Benim yazı yazarken Chopin ile konsantre olmam gibi. Eğer klasik müzikle tanışıklığınız yoksa, piyanoyu severim diye düşünüyorsanız Chopin’den başlayabilirsiniz. Benim bu adama olan sevgim biraz saplantı seviyesinde ama sizin de seveceğinizi düşünüyorum. Bu haftanın pazar alıntısında paylaştığım sözleri ise ona olan sevgimi daha da pekiştirdi:IMG_8747.jpg
 • Eğer klasik müziğin klasikleriyle tanışma hevesiniz varsa, ki bence sadece genel kültür için bile olmalı, bu listeye bir göz atabilirsiniz. Zaten çoğuna kulak dolgunluğunuz olduğunu, ama isimlerini bilmediğinizi fark edeceksiniz.
 • Çocuklarınız için ve onlarla beraber dinleyebileceğiniz de çok seçenek var.  Muzik yardimiyla konsantre olmalarini ya da uyumalarini kolaylastirabilirsiniz. Ingilizce ogrenme konusunda da muzik cok yardimci çocuklara. Burada çocuklar için klasik müzik, ninniler, dans müzikleri vs albümleri var. Youtube’da da çok örnek mevcut.
 • Hayatın müziğini dinlemeye çalışın. Sokağın, gürültünün bir ritmi var mı? Bir şarkı gibi söylediği bir hikayesi var mı? Şehir trafiğinde on dakika, küfürlü bir rap şarkısına benzeyebilir örneğin, ya da dalga sesleri, tıpkı klasik müzik gibi rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.
 • Canlı müziğin etkisi bir başka oluyor. Eğer şehrinizde konserler varsa, ya da siz veya aile bireyleriniz enstrüman çalabiliyorsa bunu mutlaka değerlendirin. Eğer sokak sanatçılarına rastlarsanız, en azından bir iki dakika vakit ayırın.

jacek-dylag-523026-unsplash.jpg

Hayatının soundtrack’i ne?

Hayatın bir film olsaydı soundtrack’i ne olurdu? Ben kendime, ilk 30 yılımın özeti gibi olacak, on iki şarkılık bir soundtrack yapmayı planlıyorum bu hafta, birkaç şarkı şimdiden aklımda ama on iki şarkı çok az görünüyor gözüme. Peki siz hangi şarkıları mutlaka eklerdiniz?

52 Küçük Değişiklik serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

10 thoughts on “52 Küçük Değişiklik 2. Hafta: Müziğin Sesini Aç”

 1. Alessia Cara dinleyebilirsin bana hem sözleri çok anlamlı geldi hem de sanki amacı olan bir kadın şarkıcı olduğunu hissettim. Beğenirsin belki 🙂 Sonda sorduğun soru da düşünmesi çok enteresan bir soru olmuş.

  Liked by 1 person

  1. hemen bakiyorum Yasmino 🙂 Evet bu hafta dusunuyorum, bir sarki olsam ne olurdum, hayatim bir film olsa soundtrack’i ne olurdu diye 🙂

   Like

 2. Sanırım yaş farkından dolayı müzik zevkimiz oldukça farklı gözüküyor ama yeni sanatçılar denemek istediğiniz için nacizane sevdiğim 2 şarkıyı paylaşmak istiyorum.
  ‘CRYSTAL SNOW’ (BTS) Japonca bir şarkı bu
  ‘Change’ (RM, Wale) bu da İngilizce

  Liked by 2 people

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.