Sunday Quote #14 Pazar Alıntısı #14

IMG_8747.jpg

Basitlik en üst düzeydeki başarıdır. Devasa miktarda notayı çaldıktan ve çaldıktan sonra, sanatın baş tacının basitlik olduğu ortaya çıkıyor.

Frederic Chopin

Bu haftanın alıntısı benim için çok önem taşıyor. İlk olarak, büyük saygı duyduğum, dinlemekten bıkmadığım, normalde klasik müzik konusunda orta derecede bilgi sahibi olmama rağmen, onu çok fazla dinlediğim için icraları arasındaki farkı anlayabildiğim, ayrıca İdil Biret’in ellerinden de canlı olarak dinleme fırsatı bulduğum Chopin’in de basitliği üst amaç olarak görmesi beni çok ama çok mutlu etti (of ne kadar uzun bir cümle oldu bu).

İkinci olarak ise, yarın 52 küçük değişikliğin ikinci haftası başlıyor. Bu haftanın konusu müzik. Hem birkaç tavsiyede bulunacak hem de sizlerden tavsiye talebinde bulunacağım. Fakat bugünlük size  Brigitte Engerer’in nefis icrası ile Chopin’i sunayım. İyi Pazarlar.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

2 thoughts on “Sunday Quote #14 Pazar Alıntısı #14”

  1. Sevgili Pelin biz eşimle bir süre önce Rus Kemancı Maxim Vengerov’un videolarını youtube’da izledik ve çok beğendik. Gençliğinden itibaren sanatçının geçirdiği tüm süreçleri kaydetmişler. Her biri ayrı bir video elbette ama peş peşe izlendiğinde yarı belgesel bir dizi tadı veriyor. Müzik konusunda tavsiye istediğini görünce yazalım dedik. Chopin benim de favorim.. ondaki romantizm gerçekten başka bir duyuş ve anlayış hali taşıyor. Ruhumu dinlendiriyor. 6 Mayıs’ta Ankara’da Moğollar’ın 50. Sanat Yılı konseri var. Şimdiki yorumcuları Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca biliyorsun. Ona gideceğiz senin yerine de izleriz 😊 İyi bir hafta dileğiyle sevgiler… Şule ve Işık

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.