Mini Röportaj : Practigal Blog

Daha önce çok sevdiğim iki blog olan Turk Isi Minimalizm ve Basit ve Mutlu Yasam ile röportaj yapıp sizlerden de güzel geri dönüşler almıştım. Bu sefer Amerikalı bir blogger ile yaptım mini röportajımı: Practigal Blog. Ben cevaplarından hem çok şey öğrendim, hem çok zevk aldım. Eminim sizin de hoşunuza gidecek, özellikle içe donuk biriyseniz ve minimalizme ilginiz varsa. Buyrunuz efendim 🙂  Röportajın İngilizce orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Untitled

Minimalizm yolculuğun nasıl başladı?

Aslinda minimalizm yolculuğum minimalizmin ne olduğunu bilmeden yıllar önce başlamıştı. Yasamaktan mutlu olduğum bir hayati yasamak istiyorsam, beni bundan alıkoyan her şeyi bırakmam gerektiğini fark ettim. 7 sene önce, stresli ve yorgun olduğum donemde, yavaş yavaş azaltma yapmaya başladım. Hem eşyalarımı, hem de yapacaklar listemi azaltiyordum. Zaman içinde, sahip olmak istediklerimin sayisi da azaldi. Azaltma hayatımda tekrarlayan bir surec haline geldi ve hala öyle.

Minimalizmi iki yıl önce keşfettim. Zaten yapmakta olduğum bir şeye isim vermek amacımı çok daha açık bir şekilde görmemi sağladı aslında. Diğer minimalistlerin hikayelerini okumak ve onlara ne kadar faydalı olduğunu görmek harikaydı. Doğru yolda olduğumu işte o zaman anladım.

Yani sen oyuna bir sıfır önde başlamıştın. Peki anne olmak hayat tarzını nasıl etkiledi?

Minimal bir hayat sürmeye çalışan bir anne olmak her zaman esnek ve anlayışlı olmayı öğretti bana. Yaklaşımımda daha yumuşak olmalıydım. Onlarda da minimalist anlayışın yerleşmesini istedim ve her şeyde olduğu gibi, bunu da zamana yaymaya çalıştım.  Benim için en önemlisi, çocuklardaki “daha fazlasına ihtiyacım var’ alışkanlığını “daha fazlasını istiyorum” a ve en sonunda “ihtiyacımdan fazlasına sahibim” e dönüştürmek oldu.

Üç çocuğumun her biri çok farklı ve bu nedenle tepkileri de farklı oldu. Yapmaya çalıştığım en önemli şey, onlara örnek olmak, ve minimal yaşamın artılarını benim gördüğüm gibi onların da görmesini sağlamak.  

Eşyaları atma ya da tutma konusundaki kriteriniz nedir?

Azaltmaya olan yaklaşımım hem o eşyanın hem maddi hem de kişisel değeri ile alakalı. Evdeki herhangi bir eşyaya baktığımda bende uyandırdığı hisse bakıyorum. Bu yaklaşım benim için azaltmada çok faydalı oldu, birçok eşyadan bu sayede kurtulabildim. Simdi ise hayatıma dürüst bir şekilde bakmaya çalışıyorum, ve sadece en sevdiğim ve en çok kullandığım eşyaları tutuyorum.

Eğer bir seyin varlığını unuttuysam, gidebilir.

Hep işlerimi zorlaştırıyorsa, gidebilir.

Bana yarardan çok stres getiriyorsa, gidebilir.

Meet Sheila

4. Azalttıktan sonra hayatında ne gibi değişiklikler yaşadın?

Daha basit bir hayat tarzını benimseyince, hayatımda sakinlik ve neşeye yer açtım! Hep stresli bir yaşamdan simdi neredeyse hiç stresi tatmadığım bir yaşama geçtim. Genellikle sakinimdir çünkü elimden gelenin fazlasını yapmaya kalkışmıyorum. Yapmayı sevmediğim, yemek yapmak ve temizlik gibi isler hayatımı ele geçirmiyor artık. Her şeyi olduğu kadar basit tutmaya çalışıyorum ki sevdiğim şeylere ve insanlara zaman ve enerjim kalsın. Ve bu nedenle de, anda kalmayı ve andan zevk almayı daha iyi başarıyorum.
Ayrıca, hayatıma nelerin girmesine izin vereceğim konusunda fikrim tamamen değişti. Artık alışveriş yaparken daha bilinçliyim, ve eskiye nazaran çok daha az alışveriş yapma ihtiyacı duyuyorum. Bir seyi yapacaklar listeme koymadan önce zaman ayırıp düşünüyorum: bu aktivite bana ya da aileme nasıl bir değer katacak? Eşyaların gerçek değerini de düşünmeye başladım.

Benzer bir şekilde yeme, yemek yapma ya da uyku alışkanlıklarında bir değişiklik oldu mu?

Genel olarak zamanımı daha verimli kullanıyorum. Eskisine nazaran kendime bakmaya daha çok vakit ayırmaya başladım ve bunu bir rutin haline getirdim. Artık bedenim de önceliklerimden biri; daha iyi yiyorum ve daha çok hareket ediyorum. Uyku konusuna gelirsek, artık her akşam aynı saatte yatağa girip aynı saatte kalkıyorum. Bu tutarlılık bana gün içinde çok daha fazla enerji veriyor!

You must practice self-care in order to be healthy and present your best self. Learn how to prioritize self-care, even when you are super busy. Plus, get 20 simple self-care ideas for the busy woman that you can easily add into your routine.
an article on how to practice self-care on practigal blog

Sanırım bu benim de yapmak istediğim şeylerden biri. Bir sonraki sorum aile hakkında. Aile üyelerin ve arkadaşların da bu değişimin bir parçası oldular mı?

Bu süreçte başlangıçta ailemden neredeyse hiç destek almadığımı söylemeliyim. Evdekiler beni anlamadılar çünkü çalışmanın amacının, daha fazla, daha büyük şeylere sahip olmak gerektiğini düşünüyorlardı. Zaman içinde, eşim yavaş yavaş anlamaya başladı. Sanırım ilk önce emin olması gerekiyordu. Evdeki ve benim ruh halimdeki değişikleri görünce o da bana katıldı.

Azaltma sürecinde en kolay ve en zor kurtulduğun şeyler nelerdi? Yeni başlayanlara ilk hangi kategoriyi önerirsin?

Benim için en kolayı mutfak eşyalarıyla vedalaşmaktı. Çok sık yemek yapıyorum, ama aslında hiç sevmiyorum, pek iyi de değilim zaten. Yani o kadar acayip küçük el aletlerine falan ihtiyacım yokmuş. Hiç kullanılmıyorlardı.
En zor ayrıldıklarım hediyeler oldu. Düğünde gelmiş, 4 yıldır kullanılmayan o kadar çok hediye vardı ki… Ama hepsi güzel şeylerdi ve kullanmalıyım diye düşünüyordum, bu yüzden onları atmıyordum. En sonunda onlardan ayrılmayı da başardım. Gerçek bir nedeni olmadan onlara tutunmak anlamsızdı.
Yeni başlayanlar için, evi bir dolaşmalarını tavsiye ederim. Muhtemelen her odada işinize yaramayan ve sizi strese sokan şeyler bulacaksınız. Sonrasında, günlük olarak o size en çok rahatsızlık veren yerlere el atın. Bir odayı bitirmeden öbürüne geçmeyin.

Bu tavsiye gerçekten hoşuma gitti, başlamak işin zor yanı gibi duruyor. Eğer her odaya hızlıca bakarsak başlamak daha kolay olacak gibi.

Azaltmadan konuşmuşken, vazgeçmeyi düşünmediğin objeler var mı?

  
Çocuklarımın yaptığı bazı resim ve projeleri muhtemelen hiç atamayacağım. Neden bilmiyorum ama hafızam pek iyi değil, bu yüzden bu objeler hatırlamama yardımcı oluyor. Aşağıda paylaştığım resim ortanca kızımın yıllar önce çizdiği, kendi sanat galerisini açma hayalini anlattığı resim. Sanırım bunu hiç atmayacağım, çünkü hala aynı hayali kuruyor.
2
photo credit: Sheila Price

Bir de düğün pastamızın üzerindeki bu tablo var. Bu da artık evimizin dekorunun bir parçası haline geldiği için bundan da ayrılmayı düşünmüyorum.

1
photo credit: Sheila Price

“Ben azaltmaya başlarken keşke bunu bilseydim” dediğin bir ipucu/öneri var mı?

En büyük tavsiyem, bunun SİZİN yolculuğunuz olduğunu hatırlayın. Diğerlerini kopyalamaya, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaya çalışmayın. Şimdiki hayatınız ve yaşamak istediğiniz hayata yönelik seçimler yapmak çok önemli, bu yüzden başkalarına bakmak problemleri çözmüyor. Sizin için doğru olanı yalnızca siz bilebilirsiniz. Seveceğiniz hayata sizi yönlendirecek adımları yalnızca siz atabilirsiniz. Hepimiz farklıyız ve hepimizin hayatına neşe katan, doyum veren şeyler farklı.

Son olarak, daha kişisel bir soru. Blogunda içe dönük olma ile ilgili yazılar da yazıyorsun. İçe dönüklük ve minimalizm ilişkisini anlatabilir misin?

easton-oliver-569386-unsplash
Photo by Easton Oliver on Unsplash
Bence minimalizm herkes için uygun bir yaşam biçimi. Özellikle içe dönüklerden bahsediyorsak, minimalizm onların üretkenliğine ve insanlarla daha derin bağlar kurmalarına yardımcı oluyor. Sadece sevdiğiniz eşyalardan oluşan sade bir ev içe dönük bir insanın mabedi gibi, orada insanlarla vakit geçirmek için gereken enerjiyi toplayabilirsiniz. Sade bir hayat odağınızın başka şeylere kaymasını engeller ve daha üretken olmanızı sağlar. Son olarak da, ilişkilerde minimalist olmak, yani gerçekten sevdiğiniz insanlarla vakit geçirip sağlıksız ilişkileri minimize etmek içe dönük bir insanın zamanını ve dikkatini daha iyi kullanmasını sağlıyor.
Sheila’nın cevapları benim için çok doyurucu oldu, umarım siz de beğenmişsinizdir. Daha fazlası için blogunu ziyaret edebilirsiniz.

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.