Neden sizin de bir kapsül gardırobunuz olmalı? Kapsül Gardırop 3

 

Hep söylediğim gibi, azaltmanın hem en zevkli hem en verimli yerlerinden biri gardırop. Gardıropta küçülme sade bir hayat yaşamak için büyük bir motivasyon sağlıyor.

Şimdi tüm giysilerimi saydım, 37 parça giysim (günlük ve iş kıyafetleri, pijamalar dahil, çamaşırlar hariç), 3 çift spor ayakkabım, 2 çift babetim ve 2 çift terliğim, çanta olarak ise kendim tasarlayıp Ankara’da diktirdiğim iki deri çantam ve bir sırt çantam var. Singapur’un iklimi hep aynı olduğundan (nemli ve sıcak), Ankara’da bıraktığım kışlıklar buna dahil değil tabii. Bir de Ankara’da bıraktığım üç çift spor ayakkabım daha var (ne çok seviyormuşum spor ayakkabısını 🙂 ). Bunlar eskidiğinde yenisini almak yerine onları getiririm artık.

Şimdi gelelim kapsül gardırobun faydalarına:

1) Gardıropta küçülmek öncelikle size yer ve zaman tasarrufu sağlıyor.

IMG_8204
Çoğunlukla işe giderken giydiğim elbise ve bluzler. Fotoğrafta görünmeyen, genelde askıda duran iki tane de pantolon var.

Kışlık, yazlık, düğünlük, günlük…. Her şeyi aynı yerde saklayabiliyorsunuz. Yeni depolama alanlarıyla evinizi boğmuyor, depolama alanlarının organizasyonu ve temizliği ile ekstradan ilgilenmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu sandığınızdan çok daha büyük bir değişim.

Singapur’da yaşamanın bir güzelliği de mevsimin tüm sene aynı kalması. Sıcak, nemli, yağmurlu. Bu nedenle üzerimde getirdiğim mont, bot ve hırka dışında evde hiç kışlık yok.

2) İkinci avantajı ise karar verme sürecini büyük miktarda azaltmak.

IMG_8584
haftasonu giydiklerim ve atletler. Buraya atlet getiren aklımı seveyim, 5 tane atlet getirmişim, herhalde iki kere giydim :). 8 adet üst- ki bu bile fazla çünkü genelde hep aynı iki taneyi giyiyorum, bir şort ve bir elbise. üç tane de kot getirmiştim ki onları da ancak iki-üç kere giydim. Hep tecrübe bunlar 🙂

Sabah kalktığınızda, bugün ne giysem, giyecek hiçbir şeyim yok düşüncelerine elveda diyorsunuz. Çünkü o acımasız azaltma sürecinde, zaten sevmediğiniz her şeyden kurtulmuş oluyorsunuz. Elinizde yalnızca ve yalnızca sevdiğiniz parçalar kalıyor. Ben karar verme sürecini daha da hızlandırmak için iş ve tatil günü giydiğim giysileri ayırdım, çünkü işte görece daha resmi elbise ve kumaş pantolonlar giyiyorum. Ama tatil günleri şort (bazen kot pantolon) ve tişört giyiyorum çoğunlukla. Dolabımın sağ tarafı resmi, sol tarafı daha günlük giysiler.

IMG_8585
Hafta başlamadan hele ayarladıysam hangi güne ne giyeceğimi, sabah giyinme işi daha da kolaylaşıyor.

 

3. Üçüncü avantajı çamaşır ve ütü stresini azaltmak.

Ben haftada bir çamaşır yıkayıp ütü yapıyorum, eskiden çok daha sıktı. Sanki hiç bitmeyen bir çamaşır yığını oluyordu ikinci odamızda. Giysilerimizi azalttıkça ütü mesaim de azaldı (Bunda havlu ve çarşafların azalmasının da etkisi büyük). Hele benim gibi üzerine giydiği her şeyi ütüleyen biri için bu büyük bir ferahlık oldu. Bundan sonra da yavaş yavaş az ütü gerektiren kumaşlar almaya çalışacağım.

4. Dördüncü ve en büyük avantajı ise tarzınızı belirleyebilmek ve bu konuda bilinçli seçimler yapmaya başlamak.

Artık bana neyin yakıştığını biliyorum ve tercihlerim o yönde oluyor. Eskiden yalnızca moda, veya sevdiğim birinin/ünlü birinin üzerinde güzel görünüyor diye bir parça alabilirdim. Ama artık modadan ve trendlerden bağımsız alışveriş yapabiliyorum. Kumaş cinslerini ve dayanıklılıklarını daha iyi öğrendim, böylece daha uzun ömürlü oluyor aldıklarım. Al-at döngüsü gittikçe azalıyor ve bu beni daha çok mutlu ediyor.

Fakat maalesef günümüzde üretilen kumaşların kalitesi gittikçe düşüyor ve ne kadar iyi baksak da bazı parçalar çok hızlı bir şekilde bozuluyor. Açıkçası son yıllarda aldığım ne yerli ne yabancı hiçbir firmadan öyle aman aman memnunum. Çok para verdiğimiz dünyaca ünlü markalardan bile hızla renk atan ya da pamuklanan oluyor. Bu anlamda giysilerinin dayanıklılığına güvendiğiniz bir marka/üretici varsa duymak isterim.

Sizin azaltma ve kapsül gardırop maceranız nasıl gidiyor? Bu süreçte neler sizi mutlu etti, neler sizi zorladı?

Kapsül Gardırop ve Giysiler üzerine diğer yazılarım:

Nereden Başlayacağım? Kapsül Gardırop 1

40 Parçalık Yaz Gardırobum: Kapsül Gardırop 2

Daha Az Kıyafetle Yaşamak

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

15 thoughts on “Neden sizin de bir kapsül gardırobunuz olmalı? Kapsül Gardırop 3”

 1. Pelincim selam 🙂 Singapur’a gittiğini yeni öğrendim; hayırlı olsun öncelikle. (Elif Derviş bu arada ben) Her yıl en az 5-6 koca torba kıyafet ayıklasam da hala minimalist olmaktan çok uzağım maalesef.. Yazıların bana ilham oluyor; henüz eyleme geçemedim ama bünyeye işleniyor bazı söylediklerin. Teşekkürler 🙂

  Liked by 2 people

  1. Elifcim senin de yazdigini bilmiyordum 🙂 bu arada en kucuk ilerleme de ilerlemedir, hepimiz on kiyafetle, yuz esyayla yasamak zorunda degiliz. Ne kadarin yeterli oldugunu algilayalim, evimizi ve kafamizi gereksiz seylerle doldurmayalim amacim.

   Like

 2. Merhaba öncelikle 🙂 Demek Simgapur’da yaşıyorsunuz farklı bir deneyim olmalı 🙂 Ben de minimalizme yeni adım atmış birisiyim… gardrop işinde 20 büyük poşet ayıklamış olsam da hala o kadar çoklar ki!! Sanırım yavaş yavaş olacak… Eşim duymasın kendime o kadar şaşırıyorum ki… Nasıl almışım onca şeyi diye… Sevgiler size İstanbul’dan….

  Liked by 1 person

  1. Merhabalar! 20 poset cok buyuk bir baslangic, yavas yavas ilerleyin ve her adimda amaclarinizi sorgulayin. Benim esim de basta anlayamamisti ama simdi benden daha minimalist yasiyor, benimle dalga geciyor hatta bu evin minimalisti benim diye. 🙂

   Liked by 1 person

 3. Merhaba,
  Tavsiyelerinizle ben de minimalizme geçtim. Yazılarınız keyifle okuyorum.
  3 koca poşet ayırdm şimdilik. Hazır mevsimd e değişirken eşimle birlikte tekrar bakacağız dolabımıza. Teşekkürler bilgileriniz için.
  Bir de bu planı yaptığınız defter nedir acaba?
  Tekrar teşekkürler.

  Liked by 1 person

  1. Merhabalar, çok teşekkürler öncelikle 🙂

   Defterin adı “Her Şey Güzel Olacak Hayal Planlayıcı”. Zamanları kendimiz yazıyoruz, bu açıdan güzel. Öğrencimin hediyesiydi, ama son bir iki aydır yine ihmal ettim. Benim için boş kağıtta planlama yapmak daha kolay oluyor 🙂

   Like

   1. Son zamanlarda su bullet journal lar epey popüler. Ama benim yeteneğim yok o kdar şekülli şukullu şeyler yapmaya.=) Bana sade tasarımı olan bir defter/ajanda lazım esasında. Bakalım minimalizmle ddaha düzenli olmak için çabalayacağım.
    Tekrar teşekkür ederim ❤

    Like

   2. Ben de bir ara bullet journal’a merak sardım. Özellikle el yazısı ve kaligrafiyi sevdiğim için kolay olur diye düşünmüştüm o süslü süslü sayfalar. Hem çok zaman aldı, hem beni mutlu etmedi. Bir yerde yanlış yazınca gözüme battı. O yüzden orijinal sitesindeki gibi bir defter tutuyorum, sadece yazı. 🙂 https://bulletjournal.com/pages/learn sayfasına bir göz atmanı tavsiye ederim.

    Like

 4. Tek renk ve tip giyinen modacılar arasına Neslihan Yargıcı’yı da ekleyebiliriz. Bu durumu fark ettiğimde bana da çok ironik gelmişti. Modayı yaratanların tasarım süreci ve ortaya koydukları ürünler onları bu süreçte tatmin ediyor olmalı ki onları giymeye ihtiyaç duymuyorlar diye düşündüm. Hatta aşırı alma isteginin aynı yöntemle giderilebilegini düşünüyorum.. Naçizane…

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.