Dolmakalem Aşkım ve Keçeden Kalem Kutum

Sanırım bu blogu takip edenlerin çoğu benim el yazısı ve dolma kalem merakımı anlamıştır. Yaklaşık bir yıl önce el yazımı geliştirmeye ve dolayısıyla dolmakalem, divit, mürekkep, kağıt ve kaligrafi malzemelerini biriktirmeye başladım. Şu an on iki adet dolmakalemim var ki meraklılarıyla karşılaştırınca bu az bile. Az çünkü her kalem ayrı bir his, ayrı bir dünya. Hepsinin istediği mürekkep, defter ayrı. Bu kombinasyonları bulmak bazen zor, bazen çok zevkli. Bu nedenle bir başladı mı insan bırakamıyor. Tespih, çakmak ve benzeri şeyleri biriktirenleri anlayamazdım, ama dolmakalem hevesim başladığından beri onları çok iyi anlıyorum. El yazısı çalışmak ve dolmakalemler insanın hayatına kesinlikle değer katıyor.

Neredeydim? Evet, yaptığım kalem kutusundan bahsedecektim size, ama ben kalemler hakkında konuşmaya başlarsam susamam, beni birinin durdurması lazım! Dolmakalemler (tabii kaliteli roller ve ballpoint kalemler de buna dahil) fiyatları birazcık yüksek olduğundan taşınma ve korunma anlamında da talepkar nesneler. Bazılarının yüzeyi çok kolay çizilip aşınabiliyor, o kadar para verdikten sonra o hale gelmeleri insanı üzüyor tabii. Ben de uzun süredir şu küçüklüğümüzde kullandığımız katlı kalem kutuları ya da yuvarlanan kalem kutularından arıyordum. Fakat hiçbirinin lastik genişliği ya da kalitesi hoşuma gitmediği için bir türlü aradığımı bulamadım. Sonunda kolları sıvadım ve kendim yaptım! Sonuç beklediğimden çok daha güzel oldu. Aynı yöntemle makyaj veya resim fırçası vb. için de kılıf yapabilirsiniz. Hatta burada bu yöntemle ve eski bir havlu ile yapılan diş fırçası ve macunluğu var. Havlu el havlusu olarak da kullanılırsa seyahat için büyük kolaylık. 🙂

Gerekenler:

Yeterli boyutta keçe, ben ince kullandım ama dışı için isterseniz kalın da olur. (3 renk A5 boyutta keçe 1.5 TL, tek renk isterseniz A4 boyutta keçe tüm kalemlik için yeterli olur)

Muline iplik, 2 kat kullanılacak (2 TL)

Artık kumaş, keçe ya da kurdele, bağlamak için

Sıcak silikon ya da kumaş yapıştırıcısı (isteğe bağlı, kumaş parçasını dikme işinden kurtulmak için yapıştırdım)

Yapılışı:

img_1590

İlk olarak elinizdeki kalemlerin boyutuna göre toplu iğne ile keçeyi sabitleyin. Bu aşamayı doğru yapmak çok önemli, çünkü bol ya da dar olabilir göz kararı yapılırsa. Ben keçem az kaldığı için 5 kalemli yaptım ama malzemeniz yettiği miktarda istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz.

IMG_1592.jpg

Sonrasında sabitlediğimiz yerlerden elimizle dikiyoruz. Makine dikişi denemedim, keçe çok kalın gelebilir makine için fakat polar kumaşla denenirse makinede de yapılabilir. Kenarları isterseniz boş bile bırakabilirsiniz, keçe sonuçta sökülen bir malzeme olmadığı için bir sorun yaratmayacaktır, ama battaniye dikişi (blanket stitch) ile de bitirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını aşağıdaki örnek çok anlaşılır biçimde gösteriyor. İlk iki seçenekten biri ile yapabilirsiniz.

tumblr_o2vjtqDZZO1s2brnwo1_1280.jpg

Son aşamamız ise bağlayacağımız kumaşın eklenmesi. Aslında evde bu renklere uygun bir kurdele aradım ama bulamadım, eğer sizde varsa çok da güzel olur kurdele ile. Ben de uyumlu bir kumaş parçası buldum. Dikiş makineniz varsa bu kumaşı istediğiniz kalınlıkta dikebilirsiniz, ben üşendiğimden silikon tabancası ile içinden yapıştırdım. Sonra da kalemliğin tam ortasından yine silikon ile tutturdum.

AC71D0ED-44C7-4B3B-BCAD-7249F676F4BF.jpg

Artık kalemlerim güvende 🙂 Bir Pazar günüm anime izlerken bunu bitirmekle geçti.  Evde kalıp bir şeyler ürettiğim günleri çok çok seviyorum, gelecek haftaya dayanmak için güç ve enerji veriyor bana. Anime de şansıma divit ile manga çizen gençler hakkındaydı, mükemmel bir Pazar 🙂

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

2 thoughts on “Dolmakalem Aşkım ve Keçeden Kalem Kutum”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.