Yaşasın Özgür Dönüşüm! Yaşasın İkinci El!

İnsan bazen aksesuar gibi küçük şeylerin evde nasıl da biriktiğini anlamıyor. Ve ne kadar yeni eşya alırsak alalım, eskilerinden vazgeçmek kolay olmuyor.

Bu hafta iki tane saatime elveda dedim.

Benim için kıyafetlerden kurtulmak kolay, ucuz ve kararmış aksesuarları ise direk çöpe atabiliyorum, ama saat gibi kıymetli bir şeyi, hele de duygusal bir değeri varsa, atmak zor oluyor.

Bu saatlerden birini 4 yıl birini de 6 yıl kullandım. İkisi de epeyce eskidi, ama biri babamın biri ise kardeşimin hediyesi olduğu için onlardan vazgeçemiyordum. Yaklaşık bir yıldır ikisini de takmamıştım ve biten pillerini değiştirme gibi bir niyetim de yoktu. Neden bu saatlerim başka birinin kolunda hayat bulmasındı?

 

Aslında bunu yapmaya beni teşvik eden kişi eşim oldu. Benim ona geçen sene hediye aldığım, başta çok severek kullandığı ama sonra bileğini rahatsız eden saati satmaya karar verdi. Yepyeni ve oldukça pahalı olduğu için vermektense satmak daha mantıklı oldu tabii. Sonra da 10 yıl taktığı güneş gözlüğünü üniversitenin sayfasına koymamı önerdi. Pek alıcı çıkacağından emin değildi ama çöpe atmaktan iyidir diye düşündü. Ben de bu cesaretle kendi saatlerimi de koydum gruba. Yıpranmış olduklarını özellikle belirtmeme rağmen, beş dakika içinde onlarca istek geldi, hatta gözlük için para önerenler bile oldu!

 

adsiz

Öğrencilere birazcık bile bu şekilde katkıda bulunabilmek bana çok iyi hissettirdi. Keşke daha önce verseymişim dedim, benim dolabımda sessiz sakin oturacaklarına birilerinin bileğinde tik-tak tik-tak çalışacaklar artık.

Eğer sizin de böyle yıllardır kullanmadığınız, ve kullanılmayacağını bildiğiniz eşyalarınız varsa çöpe atmadan önce yapılacaklar çok.

Üzerinden para kazanmak isterseniz, son zamanlarda popülerleşen uygulamaları ya da sahibinden.com gibi siteleri kullanabilirsiniz. Ben facebook gruplarını da bu konuda çok başarılı buluyorum, daha önce buzdolabı ve dolap satmıştım ankara 2. el eşya paylaşımı grubunda. Bu saatleri de Odtülü’den adlı gruba koydum, aslında bu da bir 2. el satış platformu, diğer üniversitelerin var mı bilmiyorum, ama bu gruptaki dayanışma hakikaten muhteşem.

Evdeki fazla giysilerim sayesinde indirim kazanayım derseniz de H&M bir torba dolusu kıyafet veya bez getirene 50 TL lik alışverişte 10 TL indirim yapıyor. Bence bu da gayet iyi bir seçenek, biz H&M’i ailecek sevdiğimiz için oradan bir şey alacağımız zaman özellikle bakıyoruz evde verebilecek ne var diye. Bu hem dolaptakileri sorgulamayı sağlıyor, hem de çıkan parça çok, giren bir oluyor. Bu arada H&M bu kıyafetleri ne yapıyor merak ettik. Giyilebilecek durumda olanları 2. el olarak pazarlıyor, giyilemeyecek durumda olanları ise geri dönüştürüyormuş.

Satmayıp vereyim, faydam dokunsun derseniz yine Facebook’ta “Özgür Dönüşüm Ankara” grubunu tavsiye edeceğim. Yalnızca birkaç ayda harika bir dayanışma oluştu burada. Kuzine soba bile verildiğini gördüm 🙂 Bu Ankaralılar bir harika dostum 🙂

Aynı zamanda Kızılay da eski giysileri kabul ediyor. İzmirde yaşayan annem genellikle Kızılay’ın kumbarasına bırakıyor eski giysileri. Ankara’da da Çiğdem Mahallesi’ndeki Çiğdemim Derneği‘ne bırakıyorum ben, bu derneğin yaptıkları da takdire şayan.

Yaşasın özgür dönüşüm! Yaşasın ikinci el!

 

Published by

Pelin

aspiring minimalist, English teacher, coffee aficionado, and maker of things.

5 thoughts on “Yaşasın Özgür Dönüşüm! Yaşasın İkinci El!”

  1. benim de şimdi bir ayakkabıya ihtiyacım var. senin ikinci el eşyaların yolculuğunu anlattığın videoyu izledikten sonra iyice ikinci ele yöneldim. şimdi kaliteli bi ikinci el ayakkabı bulmak için arasıra spotculara gidiyorum. 🙂 Ben Türkiye de yaşamıyorum, burada da ikinci el piyasası iyi. 😀

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.